ورزش از سرطان سينه جلوگيری می کند

دوچرخه سواری تنها يکی از راه های کاهش ابتلا به بيماری است

به گفته پژوهشگران زنان در هر گروه سنی می توانند با انجام حرکات ورزشی به طور منظم، ميزان خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش دهند.

مطالعات علمی بارها نشان داده است که ورزش منظم به بدن انسان در مقابله با بيماری ها کمک می کند.

تحقيقاتی تازه، که 74 هزار زن در آمريکا در آن شرکت داشته اند، نشان می دهد که برای آغاز فعاليت های ورزشی هيچ سنی دير محسوب نمی شود.

محققان با انتشار مقاله ای در نشريه "انجمن پزشکی آمريکا" نوشتند حتی کسانی که وارد دوره يائسگی شده اند نيز می توانند با ورزش کردن از خطر سرطان سينه بکاهند.

 

وزرش های منظم

دکتر "ان مک تيرنان" و همکاران او از مرکز مطالعات سرطان هاچينسون در سياتل، مطالعات خود را بر اساس اطلاعاتی که از تک تک اين زنان جمع آوری شده بود انجام داده اند.

از کليه اين 74 هزار زن سوال شده بود چه مقدار از وقت خود را صرف فعاليتهای ورزشی می کنند و آيا در جوانی هم ورزش می کردند يا نه.

محققان دريافتند که خطر ابتلا به سرطان سينه در زنانی که به طور مرتب ورزش می کردند 20 درصد کمتر بود.

وزرش های معتدل مانند پياده روی، دوچرخه سواری يا شنا که در هفته پنج بار تکرار شود بيش از هر فعاليت ديگر موثر بوده است.

پژوهشگران متوجه شدند که فعاليت جسمانی همچنين خطر سرطان سينه را در زنانی که احتمال ابتلای آنها به اين سرطان بيش از ساير افراد است نيز کاهش می دهد.

در دو گروه خطر ابتلا به سرطان سينه بالا است. يکی آن دسته که در خانواده آنها سابقه سرطان سينه بوده است و گروه ديگر کسانی که از درمان جايگزينی هورمونی استفاده می کنند.

اين تحقيقات نشان می دهد که ورزش برای زنان لاغر تا وزن متعارف و حتی آنهايی که کمی چاق بيش از ديگر زنان سودمند است.

دانشمندان همچنين متوجه شدند که ورزش های منظم در مورد کسانی که بيش از حد اضافه وزن دارند يا چاق مفرط هستند، موثر نيست.

با اين حال دکتر مک تيرنان اين گروه را تشويق کرد ورزش کنند

وی گفت: "اين يافته مسلما نبايد باعث منصرف شدن زنان چاق از ورزش شود. شروع ورزش برای زنان، حال با هر وزنی، می تواند فوايد متعددی داشته باشد از جمله کاهش خطر بيماری قلبی و ديابت."

خانم مک تيرنان ادامه داد: "اما از نظر خطر سرطان سينه، زنان چاق تنها زمانی بيشترين بهره را از ورزش می برند که وزن خود را کم کنند."

 

چربی بدن

او اشاره کرد ورزش با کاهش ميزان چربی در بدن از خطر ابتلا به سرطان سينه می کاهد.

وی گفت: "به عقيده ما ورزش خطر سرطان را کاهش می دهد چون چربی بدن را کاهش می دهد و کاهش ميزان چربی بدن خود باعث پايين آمدن هورمون های سرطان زا می شود."

خانم دکتر مک تيرنان گفت: "به اين ترتيب حتی اگر زنی ورزش کند اما از زياده روی در خوردن دست نکشد، به طوری که سطح چربی بدن او بالا بماند، برخلاف زنانی که چربی بدنشان کمتر است از فوايد ضدسرطانی ورزش محروم می شود."

وی گفت زنان بايد پنج روز در هفته و در هر روز30 دقيقه ورزش معتدل انجام دهند

 

http://www.bbc.co.uk/persian/science/

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳۸٢

زندگي بدون كلسترول

محققان دانشگاه تورنتو عقيده دارند؛ استفاده كردن از سبزي هاي خام به همراه مواد غذايي حاوي سبزي هاي پخته فراوان، بهترين راه براي كاهش كلسترول بوده و اين روش، بسيار مفيدتر و بي ضررتر از استفاده از داروست.
تحقيقات انجام شده در آمريكا، در تاريخ ۲۳ جولاي ۲۰۰۳، نشان مي دهد كه، كاهش كلسترول بدن (LDL)؛ (كه باعث گرفتگي عروق قلبي مي شود)؛ از دو طريق امكان دارد: ۱- استفاده از دارويي به نام لواستاتين ۲- استفاده از سبزي ها و مواد غذايي حاوي سبزي (به شرط اين كه سبزي ها سرخ نشوند).
براي كاهش كلسترول از طريق دوم (استفاده از سبزي ها)؛ بهترين خوراكي ها عبارتند از: آجيل هاي خام (بادام و پسته خام به مقدار كم)؛ پروتئين سويا، سبزي ها و ميوه ها با درصد فيبر بالا (كاهو، كلم، سبزي خوردن؛ انواع مركبات به شرط اين كه با پوست داخلي شان مصرف شوند؛ اسفناج؛ هويج و...) جوي سياه (به صورت سوپ يا نان)؛ جو سفيد (در سوپ)، مارگارين گياهي (به مقدار كم) استفاده از روغن هاي گياهي مثل روغن زيتون.
دكتر ديويد جنكينز؛ محقق و رئيس مركز تغذيه گياهي (گياهخواران) آمريكا؛ عقيده دارد كه: يكي از بهترين راه هاي كاهش كلسترول؛ عادت كردن تدريجي مردم به ژريمي است كه گياهخواران از آن استفاده مي كنند. اين رژيم شامل استفاده از سبزي ها با درصد فيبر بالا، آجيل هاي خام (به مقدار كم) پروتئين هاي گياهي (مثل سويا) و روغن هاي گياهي مثل روغن زيتون است. اين رژيم مي تواند در كنار مصرف غذاهاي معمولي به مقدار كم؛ گنجانده شود. در نتيجه با اين روش و عموميت يافتن آن در جامعه، سلامت عمومي تأمين مي شود. به علاوه او عقيده دارد: «با بالا رفتن سن؛ كلسترول افزايش يافته و ما در معرض خطر حمله قلبي قرار مي گيريم.» امروزه مردم براي كاهش كلسترول بدن خود؛ به قرص پناه مي برند، اما؛ اگرچه استفاده از قرص يك روش علمي و پزشكي است؛ اما راه بهتر، رعايت رژيم غذايي سبز(استفاده از سبزي ها و ميوه ها) است.
در يكي از مهم ترين تحقيقات انجام شده ۴۶ مرد و زن را انتخاب كردند كه كلسترول بالايي داشتند. از اين تعداد؛ تعدادي را به صورت اتفاقي (راندوم) انتخاب كردند و آنها را تحت سه نوع رژيم غذايي مختلف قرار دادند. گروه اول از غذاهايي با چربي حيواني اما به ميزان كم، استفاده كردند. گروه دوم از همان رژيم گروه اول استفاده كردند اما علاوه برآن روزانه ۲۰ ميلي گرم از لواستاتين استفاده كردند. گروه سوم تحت رژيم غذايي قرار گرفتند كه درآن از چهار نوع ماده خوراكي كه كاهش دهنده كلسترول بودند، استفاده شده بود.
اين مواد غذايي (غذاهايي كه گروه سوم از آنها استفاده كردند) كه بسيار آسان هضم مي شوند، شامل نان تهيه شده از جوي سياه، غلات پخته شده، نوشابه سويا، سويا و انواع ميوه ها بود. وعده شام اين گروه عبارت بود از: پنير، سويا، پياز، كمي فلفل سياه، بلغور جو و سبزيجات مختلف و يك تكه نان جو.
نتيجه حاصله اين بود كه گروه سوم؛ سريع ترين و بهترين نتيجه را گرفته و كلسترول بدن آنها؛ سريعاً كاهش يافت. دكتر جنكينز عقيده دارد كه: «استفاده از يك رژيم غذايي مناسب و در صورت لزوم استفاده از دارو با تجويز پزشك؛ باعث كاهش كلسترول و كنترل آن مي شود و به اين ترتيب سلامتي انسان تضمين شده و خطر ابتلا به بيماري كاهش مي يابد.»
همچنين او عقيده دارد؛ «سلامتي با داشتن يك رژيم غذايي مناسب حفظ مي شود و با رعايت و كنترل مواد غذايي مصرفي؛ به طور طبيعي و بدون نياز به هرگونه دارو؛ كلسترول بدن در حد نرمال باقي مي ماند.»
دكتر جنكينز مي افزايد: «اكثر افرادي كه كلسترول بالايي دارند؛ قبل از اينكه زير نظر پزشك تحت درمان با رژيم غذايي مناسب قرار بگيرند؛ سريعاً از دارو استفاده مي كنند. اما اين روش چندان مناسب نيست.» او عقيده دارد كه «بسياري از افرادي كه كلسترول بالايي دارند؛ بدون استفاده از دارو و تحت نظر يك رژيم غذايي مناسب، مي توانند سلامتي خود را بازيافته و درمان شوند.» بنابر اين او به پزشكان توصيه مي كند كه: «اولين راه درمان بيماراني كه كلسترول بالا دارند؛ استفاده از رژيم غذايي كنترل شده و سپس استفاده از دارو است.»

منبع : http://www.hamshahri.net/

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳۸٢

افکار منفی 'بدن را آسيب پذير می کند'

دانشمندان می گويند افکار منفی می تواند انسان را در مقابل بيماری ها آسيب پذير کند.

مطالعه ای که نتايج آن در نشريه "گزارش تحقيقات آکادمی ملی علوم" (
Proceedings of the National Academy of Sciences) آمريکا منتشر شده است فعاليت های "منفی" مغز را به ضعيف شدن سيستم دفاعی بدن مرتبط می داند.

پژوهشگران دانشگاه ويسکانسين-مديسون، افرادی را که فعاليت مغزی آنها در ناحيه مرتبط با افکار منفی، شديد بود مورد مطالعه قرار داده اند.

برای محک زدن مقاومت جسمانی اين افراد در مقابل بيماری ها، به آنها واکسن آنفولانزا تزريق شد. کسانی که در اين ناحيه از مغز بيشترين فعاليت را داشتند بدتر از سايرين به واکسن واکنش نشان دادند.

دانشمندان از قبل می دانستند که افراد منفی باف، يعنی کسانی که در مقابل رويدادهای ناگوار حساس تر هستند، در سمت راست ناحيه در پيشانی (
pre-frontal cortex) فعاليت بيشتری نشان می دهند.

فعاليت بيشتر در سمت چپ اين ناحيه به واکنش های عاطفی مثبت ارتباط دارد.

افکار مثبت

دکتر ريچارد ديويدسن، که اين پژوهش ها را هدايت کرده است، 52 داوطلب در فاصله سنی 57 تا 60 ساله را مورد مطالعه قرار داد.

از هر يک از آنها خواسته شد حادثه ای را که باعث احساس خوشحالی شديد در آنها شده و همچنين رويدادی را که باعث اندوه، عصبانيت يا وحشت آنها شده است به ياد آورند.

دانشمندان فعاليت الکتريکی هر دو قسمت مغز در اين ناحيه از پيشانی را اندازه گيری کردند تا معلوم شود کدام يک فعال تر است.

پس از اين اندازه گيری ها به هر داوطلب واکسن آنفولانزا تزريق شد.

واکسن، با برانگيختن واکنش سيستم دفاعی در دراز مدت سعی می کند بدن را برای مقابله با عوامل بيماری زا آماده کند.

در جريان اين مطالعه، هريک از داوطلبان طی شش ماه بعد مورد آزمايش قرار گرفتند تا ميزان تاثير واکسن اندازه گيری شود. آنها سطح پادتن توليد شده پس از تزريق واکسن را اندازه گرفتند.

کسانی که فعاليت سمت راست اين ناحيه از مغز در آنها بيشتر از سايرين بود، بدترين واکنش را به واکسن نشان دادند.

در مقابل در کسانی که فعاليت مغزی آنها در سمت چپ بيشتر بود، عکس اين واکنش مشاهده شد.

دکتر ديويدسن گفت: "عواطف در تنظيم و تعديل سيستم هايی در بدن که بر سلامت ما تاثير می گذارند، نقش مهمی دارد."

http://www.bbc.co.uk/

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٤ شهریور ،۱۳۸٢

اعجاز خوراكي ها

هلو
هلو ميوه‌اي‌ ايراني‌ است‌ كه‌ به‌سبب‌ داشتن‌ مزه‌اي‌ لذيذ آن‌ را به‌ اكثر نقاط‌ دنيا برده‌ و كاشته‌اند.
هر چند پوست‌كندهِ هلو لذيذتر و گواراتر است، توصيه‌ مي‌كنيم‌ هميشه‌ آن‌ را با پوست‌ ميل‌ كنيد و منافع‌ اين‌ كار را به‌ لذتي‌ زودگذر ترجيح‌ دهيد. پوست‌ هلو ويتامين‌ آ، املاح‌ گوناگون‌ و چند آنزيم‌ مفيد دارد. از خصوصيات‌ بارز هلو نرمي‌ و لطافت‌ آن‌ است. گوشت‌ اين‌ ميوه‌ به‌آساني‌ از پوست‌ و هسته‌ جدا مي‌شود و به‌ قدري‌ آبدار است‌ كه‌ عده‌اي‌ آن‌ را آب‌ سفت‌شده‌ مي‌دانند. هلو با هر معده‌اي‌ سازگار است، ايجاد نفخ‌ نمي‌كند، خيلي‌ زودهضم‌ است‌ و از معده‌ و روده‌ به‌سرعت‌ عبور مي‌كند.
هلو املاح‌ فراوان‌ و مقداري‌ شبه‌فلز برم‌ دارد و به‌ همين‌ علت‌ يكي‌ از آفرينندگان‌ زيبايي‌ است.
اين‌ ميوه‌ ملين، مسكن‌ و مرطوب‌كننده‌ است، فرد تشنه‌ را سيراب‌ مي‌كند و آن‌هايي‌ كه‌ در اثر بيماري، آب‌ بدنشان‌ كم‌ شده‌ مي‌توانند از آن‌ استفاده‌ كنند. هلو از ميوه‌هاي‌ خنك‌ است، بوي‌ بد دهان‌ را از بين‌ مي‌برد و اشتها را زياد مي‌كند.
آب‌ هلو را بگيريد و شب‌ در يخچال‌ يا جاي‌ خنك‌ بگذاريد. صبح‌ ناشتا آن‌ را با شكر يا ترنجبين‌ شيرين‌ كنيد و نوش‌ جان‌ نماييد. به‌ اين‌ طريق، از منافع‌ سرشار آن‌ كه‌ از بين‌ بردن‌ صفرا و مرتب‌شدن‌ كار غدد داخلي‌ است‌ بهره‌مند خواهيد شد. مغز نيم‌سوختهِ هستهِ هلو قديمي‌ترين‌ داروي‌ التيام‌ جراحات‌ است. جويدن‌ مغز هستهِ شيرين‌ هلو كندي‌ دندان‌ را از بين‌ مي‌برد و لثه‌ها را محكم‌ مي‌كند.

گرمك‌

گرمك‌ خوراك‌ مطلوب‌ بيماران‌ است؛ زيرا مقدار قند آن‌ بسيار كم‌ و تقريباً نزديك‌ به‌ صفر است. مبتلايان‌ به‌ مرض‌ قند كه‌ از خوردن‌ انواع‌ خربزه‌ محرومند، مي‌توانند با خيال‌ راحت‌ گرمك‌ را نوش‌ جان‌ كنند و از منافع‌ سرشارش‌ استفاده‌ نمايند.
گرمك‌ سرشار از انواع‌ ويتامين، به‌خصوص‌ ويتامين‌هاي‌ آ، ب‌ و ث‌ است‌ و بيش‌ از ده‌ نوع‌ هورمون‌ گياهي‌ و آنزيم‌ دارد. از اين‌ رو، بسياري‌ از ناراحتي‌ها را درمان‌ مي‌كند.
اين‌ ميوه‌ ضد خشكي‌ پوست‌ و موست. اگر پوست‌ شما خشك‌ است، آب‌ گرمك‌ را با شير نجوشيده‌ )به‌ مقدار مساوي( مخلوط‌ كنيد و روي‌ آن‌ بماليد. اگر موهايي‌ خشك‌ و شكننده‌ داريد، آن‌ها را با ماده‌ خميري‌ بين‌ تخمه‌هاي‌ گرمك‌ ماساژ دهيد. مي‌توانيد همين‌ كار را با استفاده‌ از آب‌ گرمك‌ نيز انجام‌ دهيد؛ اما مورد اول‌ بهتر است.
همان‌ طور كه‌ تخمهِ گرمك‌ پس‌ از بودادن‌ باز و خندان‌ مي‌شود، هر كس‌ از گوشت‌ آن‌ تناول‌ كند شاد و بشاش‌ مي‌گردد. يكي‌ از مواهب‌ طبيعي‌ كه‌ در گرمك‌ به‌ وديعت‌ نهاده‌ شده، اكسير جواني‌ است. هر كس‌ از گرمك‌ استفاده‌ كند عمرش‌ برخلاف‌ عمر آن‌ كه‌ كوتاه‌ است‌ طولاني‌ خواهد شد.
عده‌اي‌ كه‌ عاشق‌ ميوه‌هاي‌ شيرين‌ و معطرند، اين‌ ميوه‌ را نمي‌پسندند و به‌ خوردن‌ هم‌خانواده‌اش‌ طالبي‌ علاقه‌ دارند. اما اين‌ افراد مي‌توانند گرمك‌ را پالوده‌ كرده‌ با شكر و گلاب‌ ميل‌ كنند. بهترين‌ موقع‌ خوردن‌ خربزه‌ يكي‌دو ساعت‌ بعد از صرف‌ غذاست، اما گرمك‌ ميوه‌اي‌ اشتهاآور است‌ و بايستي‌ پيش‌ از غذا خورده‌ شود. از خصوصيات‌ ديگر گرمك‌ اين‌ است‌ كه‌ از بروز چين‌ و چروك‌ صورت‌ و پيري‌ زودرس‌ جلوگيري‌ مي‌كند. براي‌ اين‌ منظور، پوست‌ آن‌ را روي‌ پوست‌ صورت‌ بماليد و يا به‌ همان‌ صورت‌ بگذاريد يك‌ ربع‌ ساعت‌ بماند. اين‌ ماسك‌ همچنين‌ ضد كك‌مك‌ و لكه‌هاي‌ سياه‌ صورت‌ است.

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳ شهریور ،۱۳۸٢

اصول ايمني اسباب بازيها

يادآوري نکات مهم :

۱ - کودکان نبايد با اسباب بازيهايي بازي کنند که قطعات کوچک آن براحتي جدا مي شود .

۲ - پيش از استفاده از هر اسباب بازي جديد ايمني آنرا بررسي کنيد .

اسباب بازيها به اشکال ، اندازه ها و رنگهاي گوناگوني هستند و در مورد تمام آنها بايد اصول ايمني را در نظر گرفت .

خوشبختانه امروزه بسياري از سازندگان اسباب بازي به نکات ايمني توجه دارند و سن مناسب هر اسباب بازي را روي آن قيد ميکنند . از آنجا که يکي از انواع آسيبهاي شايع ، ورود قطعات کوچک اسباب بازيها به ريه هاست ، توجه به دستور العمل سازنده آن بسيار اهميت دارد . بعضي  از اسباب بازيها براي بچه هاي کوچک مناسب نيست ؛ مثل :

۱ - مهره ، ساچمه ، توب و تيله کوچک و تاس و تصاوير بسيار کوچک

۲ - شيشه يا چيزي که لبه هاي تيز داشته باشد .

۳ - هر اسباب بازي که اجزاي آن به قطعات کوچک تقسيم مي شود .

۴ - اسباب بازيهايي که داراي زانو يا مفصل باشد ، زيرا ممکن است انگشتان کوچک کودک در لابه لاي آن گيرکرده و له شود .

اسباب بازيهايي که به مناسبت جشن تولد يا اعياد  به کودکان هديه داده مي شود ،‌لازم است به دقت بررسي شود . بچه ها رفتار بزرگسالان را تقليد مي کنند و بنابراين نبايد از اسباب بازيهاي خشن همانند تير و کمان و تفنگ استفاده کنند . والديني که اسلحه واقعي در اختيار دارند گاهي به فرزندانشان تفنگ اسباب بازي هديه مي دهند . شايد کودکان فرق بين تفنگ واقعي و اسباب بازي را به خوبي درک نکنند و چنانچه به طور اتفاقي کودک به اسلحه واقعي دست يابد ،‌ ممکن است به خود و ديگران آسيبهاي مرگبار وارد نمايد .

محل نگهداري اسباب بازيها نيز به اندازه خود اسباب بازيها اهميت دارد . در قفسه اسباب بازي کودک بايد هميشه باز باشد تا کودک هنگام باز کردن در قفسه در داخل آن گير نکند . اين حالت زماني روي مي دهد که اسباب بازيها در قفسه با گنجه هاي بزرگ نگهداري مي شود ، در اين صورت ممکن است کودک به داخل قفسه بيفتد و در به رويش بسته شود .

قفسه بايد حاوي سوراخهاي تهويه باشد و يا در آن بطور کامل بسته نشود . سوراخها نبايد رو به ديوار باشد و روي آنها بايد کاملاً باز بوده و با چسب و يا هر چيز ديگري مسدود نشده باشد . بهترين کار آن است که قفسه اسباب بازي اصلاً در نداشته باشد . چنانچه اسباب بازيها را در قفسه مي گذاريد نبايد قفسه از سطح زمين چندان بلند باشدکه کودک براي رسيدن به آنها نياز به بالا رفتن از محل يا ديگر وسايل داشته باشد .

قطر جغجغه بايد بيشتر از ۴ سانتي متر باشد ، کودک جسمي به اين اندازه را نمي تواند ببلعد ، به هيچ وجه به کودک اجازه ندهيد اسباب بازيهاي مانند سوت را به گردن بياويزد .

نكته مهم :بچه هاي کوچک نبايد با بادکنک بازي کنند چون دوست دارند بادکنک را گاز بگيرند و لاستيک بادکنک پس از ترکيدن ممکن است به داخل ريه هاي آنها فرو رود

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ شهریور ،۱۳۸٢

پوست لطيف كودكان ، پژمرده از برق نگاه آفتاب

نور خورشيد براي‌ سنتز ويتامين‌D در بدن‌ انسان‌ ضروري‌ است؛ اما كودكان‌ به‌ لحاظ‌ نياز بيش‌تر به‌ اين‌ ويتامين‌ براي‌ رشد استخوان‌ها و دندان‌ها، در اثر كمبود آفتاب‌ بيش‌تر مشكل‌ پيدا مي‌كنند. پس‌ ضرورت‌ دارد طي‌ هفته‌ به‌ طور متناوب‌ در معرض‌ نور مستقيم‌ خورشيد قرار گيرند؛ البته‌ بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ به‌ دليل‌ لطافت‌ زياد پوست‌ بچه‌ها، ممكن‌ است‌ آفتاب‌ در آن‌ها حساسيت‌ شديد به‌ وجود آورد. از طرفي، كودكان‌ در مقايسه‌ با بزرگسالان‌ مدت‌ طولاني‌تري‌ را در هواي‌ آزاد مي‌گذرانند و به‌ طور معمول، طي‌ يك‌ سال، سه‌برابر آنان‌ اشعه‌ ماوراي‌ بنفش‌ خورشيد را دريافت‌ مي‌كنند. بنابراين، بچه‌ها در برابر پرتوهاي‌ مضر خورشيد نياز به‌ مراقبت‌ بيش‌تري‌ دارند.
نكته‌ ديگر اين‌ كه‌ پرتوهاي‌ خورشيد اثرات‌ تجمعي‌ دارند و در صورت‌ تابش‌ زياد ممكن‌ است‌ در سنين‌ بسيار پايين،خصوصيات‌ ژنتيكي‌ فرد آسيب‌پذير شود و زمينه‌ بروز سرطان‌ پوست‌ فراهم‌ آيد. از سوي‌ ديگر، در بعضي‌ كودكان‌ به‌ طور ارثي، رنگدانه‌ پوست‌ كم‌ است‌ يا اصلاً وجود ندارد. اين‌ گروه‌ از كودكان‌ حساسيت‌ بسيار شديدي‌ به‌ اشعه‌ ماوراي‌ بنفش‌ خورشيد دارند و بايد از همان‌ دوران‌ كودكي‌ نكات‌ لازم‌ براي‌ جلوگيري‌ از ايجاد سرطان‌ پوست‌ در آنان‌ رعايت‌ شود.

كلاه‌ و پوشش‌ مناسب؛
بهترين‌ و كم‌هزينه‌ترين‌ محافظ‌
كلاه‌ و پوشش‌ مناسب‌ پوست‌ آسيب‌پذير كودك‌ را در برابر آفتاب‌ سوزان‌ محافظت‌ مي‌كند. لباس‌ كودك‌ به‌خصوص‌ در روزهاي‌ طولاني‌ تابستان‌ بايد متناسب‌ باشد. اگر دست‌ها، پاها، گردن‌ و سينه‌ كودك‌ به‌ طور كامل‌ پوشانده‌ شود، ضمناً رنگ‌ لباس‌ روشن‌ باشد، مقدار جذب‌ اشعه‌ خورشيد و نيز عوارض‌ آن‌ بسيار كاهش‌ مي‌يابد. به‌علاوه، توصيه‌ مي‌شود در ساعاتي‌ از روز )10صبح‌ تا 5بعدازظهر( كه‌ هوا گرم‌تر است‌ و پرتوهاي‌ خورشيد عمودي‌تر مي‌تابند، كودكان‌ در منزل‌ بازي‌ و فعاليت‌ داشته‌ باشند.

عينك‌ آفتابي‌ براي‌ كودك‌
استفاده‌ از عينك‌ آفتابي‌ طبي‌ با نظر چشم‌پزشك‌ براي‌ محافظت‌ چشم‌ها و همچنين‌ گونه‌ها در برابر آفتاب‌ توصيه‌ مي‌شود. عينك‌هاي‌ غيراستاندارد با شيشه‌هاي‌ تيره‌ كه‌ اغلب‌ كودكان‌ به‌ عنوان‌ اسباب‌بازي‌ از آن‌ها استفاده‌ مي‌كنند، به‌هيچ‌وجه‌ مناسب‌ نيستند. چنان‌ كه‌ ممكن‌ است‌ در نتيجهِ بزرگ‌شدن‌ مردمك‌ )به‌ علت‌ تيرگي‌ شيشه‌ عينك( و نبود لايه‌ شيميايي‌ مخصوص‌ روي‌ شيشه، اشعه‌ مضر خورشيد به‌ شبكيه‌ چشم‌ ضرر جدي‌ وارد كند.
كودكاني‌ كه‌ رنگدانه‌ پوست‌ آن‌ها كم‌ است‌ يا عيب‌ انكساري‌ چشم‌ دارند، حتماً بايد با نظر پزشك‌ از عينك‌ مناسب‌ استفاده‌ كنند. عينك‌هايي‌ كه‌ قاب‌ فلزي‌ دارند براي‌ كودكان‌ توصيه‌ نمي‌شوند.

شرايط‌ محيطي‌
و استفاده‌ از كرم‌ ضدآفتاب‌
پوست‌ حساس‌ كودكان‌ در ارتفاعات، بيش‌تر در معرض‌ آسيب‌ است؛ و بايستي‌ از كرم‌هاي‌ ضدآفتاب‌ مخصوص‌ كودكان‌ كه‌ فاقد مواد حساسيت‌زا و عطري‌اند استفاده‌ كرد و به‌ طور مرتب‌ قسمت‌هاي‌ در معرض‌ آفتاب‌ را با آن‌ها پوشاند.
حتي‌ در هواي‌ ابري‌ بايستي‌ اقدامات‌ محافظتي‌ چشم‌ و پوست‌ انجام‌ شود؛ زيرا زمين‌ خود منعكس‌كننده‌ پرتوهاي‌ مضر خورشيد است. به‌علاوه، وزش‌ باد نفوذ اشعه‌ خورشيد به‌ پوست‌ را افزايش‌ مي‌دهد؛ بنابراين‌ بايد در اين‌ شرايط‌ دقت‌ بيش‌تري‌ شود.

يك‌ تذكر!
بسياري‌ از داروهاي‌ خوراكي‌ يا تزريقي‌ حساسيت‌ پوست‌ كودك‌ به‌ نورخورشيد را بيش‌تر مي‌كنند؛ براي‌ مثال، بعضي‌ داروهاي‌ اعصاب‌ و نيز آنتي‌هيستامين‌ها؛ بنابراين‌ مطالعه‌ بروشور هر دارو و توجه‌ به‌ توصيه‌هاي‌ پزشك‌ در اين‌ زمينه‌ براي‌ حفاظت‌ پوست‌ كودك‌ بسيار مؤثر است.
به‌ طور كلي‌ بايستي‌ از مصرف‌ عطر و ادوكلن‌ براي‌ كودكان‌ پرهيز كرد؛ به‌خصوص‌ زمان‌هايي‌ كه‌ در معرض‌ نورخورشيد قرار مي‌گيرند.

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ شهریور ،۱۳۸٢

آيا مناسب است كودكان كنار والدين خود بخوابند ؟

در فرهنگ‌ پدر و مادران‌ كنوني‌ كه‌ هر نكته‌ كوچكي‌ در تربيت‌ كودك‌ توسط‌ آن‌ها مورد بحث‌ و بررسي‌ قرار مي‌گيرد .شراكت‌ در تختخواب. مي‌تواند يكي‌ از مهم ترين‌ موضوعات‌ باشد. اين‌ عنوان‌ در حال‌ حاضر عبارتي‌ است‌ كه‌ به‌ عادت‌ باستاني‌ خواباندن‌ نوزاد روي‌ بازوي‌ پدر و مادر و در آغوش‌ آن‌ها در طول‌ شب‌ اطلاق‌ مي‌شود. در فرهنگ‌ رو به‌ پيشرفت‌ پدر و مادران‌ كنوني‌ شراكت‌ در تختخواب‌ راه‌حل‌ بامحبت‌تر و ملايم‌تري‌ براي‌ رفتار با كودكان‌ به‌ هنگام‌ گسترده‌شدن‌ تاريكي‌ شب‌ بر تمام‌ اتاق‌هاي‌ منزل‌ به‌ شمار مي‌رود.
پدر و مادراني‌ كه‌ تختخواب‌ خود را با فرزندشان‌ شريك‌ مي‌شوند عقيده‌ دارند كه‌ اين‌ كار خطر خفه‌شدن‌ كودك‌ و ابتلاي‌ او به‌ افسردگي‌ را كاهش‌ مي‌دهد. مادران‌ را به‌ شيردهي‌ از سينه‌ خود تشويق‌ مي‌كند و حس‌ .عشق‌ كامل. نسبت‌ به‌ فرزند را در آن‌ها به‌ وجود مي‌آورد.
در حال‌ حاضر خواباندن‌ كودك‌ (به‌خصوص‌ نوزاد) در كنار پدر و مادر در بيش‌تر كشورهاي‌ اروپايي‌ و امريكايي‌ دارد به‌ يك‌ .مد. تبديل‌ مي‌شود. البته‌ بسياري‌ از پدر و مادرها كه‌ اين‌كار را انجام‌ مي‌دهند، واقعاً از دلايل‌ علمي‌ و پيامدهاي‌ روانشناسي‌ آن‌ و اين‌كه‌ آيا اين‌ كار خوب‌ است‌ يا بد اطلاعي‌ ندارند. در عين‌ حال، هنوز بسياري‌ از والدين‌ با فراگرفتن‌ تعليمات‌ قبلي‌ از روش‌ دكتر ريچارد فربر استفاده‌ مي‌كنند.
در اين‌ روش‌ نوزاد را در گهواره‌ قرار مي‌دهند و او را تنها مي‌گذارند تا هرچه‌ دلش‌ مي‌خواهد گريه‌ كند. برخي‌ قوانين‌ پيچيده‌ در اين‌ زمينه‌ وجود دارد كه‌ بر اساس‌ آن‌ها پدر و مادر اوايل‌ پس‌ از پنج‌دقيقه‌ و سپس، بعد از پانزده‌دقيقه‌ و به‌ مرور پس‌ از بيست‌دقيقه‌ نزد كودك‌ مي‌آيند. دكتر فربر به‌ والدين‌ قول‌ مي‌دهد كه‌ با استفاده‌ از اين‌ روش‌ پس‌ از تنها چند شب، كودكي‌ خواهند داشت‌ كه‌ تمام‌ شب‌ را به‌تنهايي‌ و در آرامش‌ كامل‌ در اتاق‌ خود خواهد خوابيد. اين‌ شرايط‌ شايد كمي‌ سنگدلانه‌ به‌ نظر برسد، اما نكته‌ اصلي‌ در اين‌ شيوه‌ آن‌ است‌ كه‌ والدين‌ نيز بتوانند كمي‌ بخوابند؛ زيرا اين‌ پزشك‌ معتقد است‌ زماني‌كه‌ نوزاد در اتاق‌ والدين‌ مي‌خوابد، پدر و مادر نمي‌توانند به‌ قدر كافي‌ استراحت‌ كنند و اين‌ روي‌ كيفيت‌ مراقبت‌ و رسيدگي‌ آن‌ها به‌ نوزاد تاثير مي‌گذارد. زماني‌كه‌ عادت‌ خوابيدن‌ با پدر و مادر در كودك‌ به‌ وجود آيد، تا سنين‌ بالاتر نيز اين‌ رفتار ادامه‌ خواهد داشت. مادري‌ از اين‌كه‌ مجبور است‌ هر شب‌ حداقل‌ پنج‌بار به‌ خاطر كودكانش‌ از خواب‌ بيدار شود نزد پزشك‌ خود شكايت‌ مي‌كرد. او حق‌ داشت، زيرا فرزندانش‌ شش‌ و هشت‌ساله‌ بودند.
مطالعه‌اي‌ در يكي‌ از دانشگاه‌هاي‌ امريكا ثابت‌ كرده‌ است‌ كه‌ هيچ‌ نوزادي‌ نبايد تا دوسالگي‌ در تختخواب‌ پدر و مادر خود بخوابد؛ زيرا ممكن‌ است‌ زير يكي‌ از والدين‌ خفه‌ شود، بين‌ ديوار و تختخواب‌ بي‌لبهِ والدين‌ به‌ دام‌ بيفتد يا بلاهاي‌ ديگري‌ بر سر او بيايد.

با تمام‌ اين‌ اوصاف، هر روز تعداد بيش‌تري‌ از والدين‌ تختخواب‌ خود را در اختيار نوزادانشان‌ قرار مي‌دهند، زيرا فكر مي‌كنند رهاكردن‌ كودك‌ به‌ حال‌ خود تا .گريه‌ كند و بخوابد. يك‌ روش‌ انساني‌ و شايستهِ قلب‌ پرعطوفت‌ والدين‌ نيست.
يك‌ پزشك‌ كودكان‌ مي‌گويد: .من‌ اغلب‌ مي‌شنوم‌ كه‌ متخصصان‌ عليه‌ خواباندن‌ كودكان‌ در تختخواب‌ پدر و مادر بحث‌ مي‌كنند...؛ اما در محيط‌ كارم، من‌ پيامدهاي‌ روش‌ پدر و مادر محور و به‌ حال‌ خود رهاكردن‌ كودكان‌ را مي‌بينم. بيش‌تر اين‌ كودكان‌ به‌ هنگام‌ بزرگسالي‌ در پي‌ معالجات‌ رواني‌ براي‌ خود هستند. عمومي‌ترين‌ نارسايي‌ رواني‌ در بين‌ اين‌ كودكان‌ ديروز و بزرگسالان‌ امروز افسردگي، اضطراب‌ و دشواري‌ در ايجاد رابطه‌هاي‌ صميمي‌ است..
به‌ عقيده‌ اين‌ پزشك، كودكاني‌ كه‌ در نوزادي‌ به‌ حال‌ خود رها مي‌شوند تا تنها بخوابند در بزرگسالي‌ مجنون‌ مي‌شوند. پزشك‌ ديگري‌ مي‌گويد: .... من‌ موافق‌ نيستم. بسياري‌ از كودكاني‌ كه‌ به‌ اين‌ شيوه‌ بار مي‌آيند به‌راحتي‌ با آن‌ كنار مي‌آيند و هرگز مشكلي‌ پيدا نمي‌كنند.. مي‌توان‌ از چشمان‌ اين‌ پزشك‌ روانشناس‌ كودك‌ خواند كه‌ او به‌ اظهارات‌ خود اطمينان‌ چنداني‌ ندارد.
پدر و مادرهايي‌ كه‌ با نوزاد خود در يك‌ اتاق‌ نمي‌خوابند معمولاً در چشم‌ ديگران‌ .هيولاهاي‌ خونسرد. معرفي‌ مي‌شوند.
والديني‌ كه‌ كودكان‌ خود را در اتاق‌ خود مي‌خوابانند، اصرار دارند تا توجيهاتي‌ اخلاقي‌ براي‌ اين‌ كار ارائه‌ دهند. اما واقعيت‌ آن‌ است‌ كه‌ كودكان‌ پس‌ از يك‌ دوره‌ زماني‌ مشخص‌ (به‌خصوص‌ پس‌ از سه‌سالگي) ديگر نبايد در تختخواب‌ والدين‌ خود بخوابند. اين‌ كار ناخودآگاه‌ باعث‌ پرتوقع‌شدن‌ كودك‌ مي‌شود و والدين‌ را براي‌ هميشه‌ وادار به‌ دادن‌ امتياز به‌ آن‌ها خواهد كرد..

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ شهریور ،۱۳۸٢

بواسير Hemorrhoid

چنانچه پزشک تشخيص دهد دچار بواسير ميباشيد، روشن ميگردد که اساسا مشکلي با وريدهاي متورم مخرج (مقعد) و رکتوم (ناحيه انتهايي روده بزرگ که به مخرج منتهي ميشود) داريد. نشستن طولاني، سنگيني معده، و مدفوع خشک و سفت که به سختي از معبر خود عبور ميکند، غالبا از دلايل ابتلا به بواسير شمرده ميشوند. دکتر Animon Sonmenberg متخصص معده و روده در مرکز پزشکي سلحشوران و استاد علوم پزشکي بخش گوارش در دانشکده پزشکي دانشگاه نيومکزيکو در آلبوکرکي ميگويد: بواسير مشکلي است معمولي، اما مداواي آن آسان نيست. وي اضافه ميکند دو نوع بواسير وجود دارد که نحوه مداواي هر يک از اين دو نوع متفاوت بوده، و مربوط به آن است که به چه نوع از آن دو بواسير دچار باشيد.
کمترين نگراني را تورم وريدي داخلي ايجاد ميکند، اين تورم باعث ميشود که خون در مدفوع ملاحظه گردد و نوعا بي درد ميباشد. چنانچه تورم وريدي داخلي خيلي زياد باشد، ممکن است حساس و دردناک گردد و خود را از طريق مخرج نشان دهد. تورم وريدي داخلي نرم و ملايم ميباشد. تورم حلقه دور مقعد تميز کردن اين ناحيه را مشکل ساخته و در نتيجه تحريک و خارش ظاهر ميگردد. اين نوع تورم وريدي را تورم کيسه اي ناميده اند.
بواسير
External Hemorrhoid تورم دردناکي داشته و انعقاد خون نسوج ناحيه مقعد را سفت و سخت ميکند. دکتر سونين برگ ميگويد: اين نوع بواسير با ورم وريدي مقعد شناخته شده و لخته هاي خون در وريد موجب پيدايش آن ميشوند که دردي طاقت فرسا دارد. تورم وريدي مقعد يا بواسير غالبا پس از سه تا هفت روز فروکش ميکند. پوست خارجي مقعد حساس تر از آستر داخلي آن بوده و لذا دردناک ميباشد.
دکتر سونين برگ توضيح ميدهد: در بعضي از موارد ـ مثلا، در بواسيرهاي بزرگ و عودکننده ـ تکنيک هاي پزشکي که شامل جراحي نيز ميگردد، ممکن است بهترين جواب مسئله باشد. اما راههاي چندي موجود است که ميتوانيد با رعايت آن راهها به اين ناراحتي در خانه آرامش بخشيد. به تذکرات زير توجه نماييد.

اولين اقدام
غذاي الياف دار بخوريد
دکتر
Juan Nagueras جراح روده بزرگ و ناحيه رکتوم در کلينيک کليولند فورت لودرديل فلوريدا ميگويد: استفاده کردن از يک رژيم غذايي الياف دار و آشاميدن آب زياد ممکن است بهترين چيزي باشد که از ابتلاي به بواسير جلوگيري ميکند و يا آن را مداوا مينمايد. چرا؟ براي اينکه رژيم غذايي غيربهداشتي کم الياف منجر به خشک و سفت شدن مدفوع شده و در نتيجه بهنگام دفع بايستي فشار زيادي به خود بياوريم و به عبارتي ديگر براي دفع تقلا کنيم. اين تقلا و فشار به نوبه خود ميتواند بواسير را تشديد نموده و حتي در مواردي خود، بواسير ايجاد کند.
براي افزودن الياف به غذاي خود، از ميوه و سبزيجات تازه استفاده نماييد. مصرف دانه ها (حبوبات) و غلات را به فراموشي نسپاريد ـ مکمل
Metamucil را که از گياهي موسوم به Psyllium گرفته ميشود مورد استفاده قرار دهيد. دکتر نوگراس ميگويد: اگر از رژيم غذايي الياف دار بهره نميگيريد، آن را مورد توجه و استفاده قرار دهيد و به تدريج آن را آغاز نماييد، البته بايد توجه داشته باشيد که از مشکلات گاز معده حاصل از مصرف الياف بايستي اجتناب ورزيد. روزانه لااقل 8 ليوان آب يا ساير مايعات بخوريد. (نوشابه هاي کافئين دار را به حساب نياوريد، زيرا آنها در واقع مايعات بدن را تخليه ميسازند) اگر الياف خوردن و آب نوشيدن عادت ثابت شد، مدفوع نرم تر شده و به راحتي تخليه ميگردد. او اضافه ميکند، اين عادت موجب ميشود که فشار و تقلا را از رکتوم خود دور سازيد.

راههاي عاقلانه ديگر
دور و اطراف بگرديد
طبق نظر دکتر نوگراس: ورزش روزانه نقش موثري در کاهش بروز بواسير دارد. او ميگويد: زماني که به گردش در اطراف منزل خود بپردازيد، شانس ابتلاي به ثقل معده را(که ميتواند موجب تحريک بواسير گردد) کاهش ميدهيد. سعي کنيد سه مرتبه در روز راه برويد و يا در ساير فعاليتهاي ورزشي شرکت کنيد. او متذکر ميگردد، ۲۰ دقيقه فعاليت هدف خوبي براي تخليه معده است.
از وان حمام استفاده نماييد
دکتر سونن برگ ميگويد: عمل خوبي که ميتواند به بواسير آرامش بخشد آن است که روزانه يک يا دو مرتبه حمام برويد. وان حمام را ۳ تا ۴ اينچ از آب گرم پر کرده، ۱۰ تا ۱۵ دقيقه در آن بنشينيد. آب گرم درد را کاهش داده، به آن تسکين بخشيده و تميزکننده اي ملايم و لطيف است.
آب گرم وان حمام عضلات سفت شده ناحيه مقعد را نرم و شل کرده، مشکلات ناشي از تقلا براي دفع را از بين ميبرد.
بر روي توالت زياد ننشينيد
دکتر نواگراس گزارش ميدهد: نشستن طولاني روي دستگاه توالت فشار به وريدهاي مقعد را افزايش ميدهد و ميتواند فشار بيشتري بر بواسير وارد ساخته و آن را تشديد کند.
او ميگويد: «من به بيمارانم توصيه ميکنم، مجلات موجود در طاقچه حمام را خارج سازند» اگر نبودن مجله در توالت شما را بي تاب ميکند، احتمالا چيز خوبي است، به اين معني که وقت کمتري را در آنجا به منظور دفع خواهيد گذراند.
و پس از آن که عمل دفع به طور معمول انجام گرفت از توالت خارج شده و هر زمان ديگري که لازم شد به توالت برگرديد.
به جاي بالش ميان تهي(به نام بالش دونت) از بالش کوچک بهره گيريد
عده زيادي از آنها که به بواسير مبتلا هستند از بالش هاي ميان تهي که نشستن را در خانه و محل کار راحت تر ميسازد، استفاده ميکنند.
اما دکتر نوگراس مخالف آن است، زيرا معتقد است اين نوع بالش ها کمکي به بواسير نميکنند. او ميگويد: اين بالش ها با کشيدن نواحي کفل فشار زيادتري به معقد وارد مينمايند. اگر احساس ميکنيد به بالش نياز داريد، از يک بالش نازک و کوچک بهره گيريد
.

کنترل بر مصرف دارو اهميت فوق العاده دارد
دکتر نوگراس جراح کولون و رکتوم ميگويد: فهرست داروهايي که سنگيني معده ايجاد ميکنند (و مشکلات بواسير را افزايش ميدهند) آن قدر زياد هستند که فهرست آنها به صفحات زيادي نياز دارد.
Calcium Channel Blockers مانند Verapamil(Isoptin)، داروهاي گوناگون ويژه درمانهاي رواني شامل داروهاي ضد افسردگي نوع Tricyclic، مانند Amitriptyline(Elavil) يا Lithium (Lithane)، و داروهايي که کار تيروئيد را تحت تاثير قرار ميدهند، مانند Leuothyroxine(Synthroid). اين داروها فقط تعداد معدودي از اين نوع داروها هستند که ثقل معده ايجاد ميکنند.
دکتر نوگراس اضافه ميکند: هر زمان که پزشک داروي جديدي براي شما تجويز نمود، شايسته است از او بپرسيد، آيا دارو سنگيني معده ايجاد ميکند يا خير. اگر به اين مطلب واقف گرديد، ميتوانيد از او بخواهيد داروي جانشيني که سنگيني معده ايجاد نکند تجويز کند. در غير اين صورت بايستي خويشتن را براي فشار اضافي به بواسير آماده سازيد.
او ميگويد: همچنين بايستي توجه داشت مولتي ويتامين ها و مکمل هايي که آهن زياد دارند به سنگيني معده کمک ميکنند. زيرا آهن باعث ثقل معده شديدي ميشود.
با داروي سحر آميز
Bewitch مشکل را حل کنيد
دکتر جونز داک مشاور گياهي و نويسنده کتاب داروخانه سبز که متخصص گياههاي دارويي است ميگويد: گياه سحرآميز
witch Hazel نيز درد بواسير را تسکين داده و خارش را آرام ميسازد.
دکتر دوک ميگويد: يک قطعه گاز يا پارچه لطيف
witch Hazel (در داروخانه ها به فروش ميرسد) آغشته شده، يک نوع کمپرس به حساب مي آيد. اين گاز يا پارچه آغشته شده را به مدت يک يا دو دقيقه روي محل بگذاريد تا درد تسکين يابد.
ناحيه بواسيري را با کاغذي تميز پاک کنيد
دکتر نوگراس ميگويد: پاک کردن محل بواسير با کاغذهاي معطر حتي اگر گران ترين قيمت را داشته باشند، ميتواند بواسير را به شدت تحريک نمايد.
براي تميز کردن ناحيه بواسيري از کاغذهاي ساده غير معطر و فاقد مواد شيميايي استفاده نماييد.
وي متذکر ميگردد: براي بواسيري که بسيار شديد باشد و تميز کردنش مشکل باشد، کاغذ توالت را با آب تر کنيد و تحريک شدن محل را به حداقل برسانيد، اگر مايل باشيد به محل بواسير تسکين بيشتري بدهيد کاغذ توالت را با
Hazel مرطوب کنيد.
خوردن چاشني غذايي را متوقف نماييد
دکتر اندرو ويل ميگويد: خوردن غذاهايي که داراي چاشني هاي قوي مانند فلفل قرمز و خردل باشند ميتوانند موجب پيدايش بواسير گردند. قهوه، قهوه بدون کافئين، يا الکل و تنباکو نيز ميتوانند بواسير را بدتر کنند.
او متذکر ميگردد: چنان چه نميتوانيد اينها را کاملا از برنامه خود حذف کنيد، مصرف آنها را در حد ممکن به حداقل برسانيد.
از داروهاي غيرنسخه اي کانتر داروخانه ها استفاده نماييد
برابر نظر کارشناسان استفاده بسياري از داروهاي غير نسخه اي کانتر داروخانه ها موثر واقع ميشود.
دکتر سونن برگ يادآور ميشود: نرم کننده هاي مدفوع که داراي
Ducusate Sodium(Colace) باشند، بيرون روي را بسيار آسان ميسازد.
دکتر نوگراس شياف را توصيه ميکند، زيرا شياف مجراي مقعد را چرب نموده، موجب ميشود که تلاش و تقلا براي دفع کمتر شده و به بواسير فشار وارد نگردد.
دکتر ويل اخطار ميکند از مصرف ژل يا کرم هايي که مصرف خارجي داشته و وعده ميدهند تسکين دهنده ميباشند، از قبيل
Beuzocaine اجتناب کنيد.
ببينيد شرقي ها چه ميکنند
دکتر ويل ميگويد: اگر در جستجوي معالجه ديگري هستيد، دو داروي معالج سنتي چين عدم تعادلي را که موجب پيدايش بواسير ميگردد، متعادل ميسازند. روزي سه مرتبه و هر مرتبه يک پرتقال بخوريد، صبح به محض بيدار شدن از خواب دو عدد موز ميل کنيد.
او ميگويد: اين کار را تا از بين رفتن بواسير ادامه دهيد.
چه موقع بايستي به پزشک مراجعه شود؟
دکتر جان نوگراس جراح روده بزرگ و ناحيه رکتوم ميگويد: زماني که تصور مينماييد داراي علائم بواسير هستيد، بهتر است به سلامتي فکر کنيد تا اين که غصه به خود راه دهيد. اگر تصور ميکنيد در ناحيه رکتوم يا مقعد تومور پيدا کرده ايد، در مدفوعتان خون پيدا شده، يا در بيرون روي تان (خروج مدفوع) تغييراتي پيدا شده، فورا به پزشک مراجعه کنيد، تا آن حالت مورد بررسي پزشک واقع گردد. زيرا ممکن است نشانه بواسير بوده يا اين که حتي ميتواند مسئله پزشکي جدي تري باشد.

منبع:http://www.shahrvand.com/

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ شهریور ،۱۳۸٢