کودکان خشونت را از والدين می آموزند

محققان دريافته اند که کودکانی که شاهد خشونت و بدرفتاری ميان اعضای خانواده هستند، احتمالا در بزرگسالی دست به خشونت می زنند.

همچنين احتمال گرايش به خشونت و احتمال بروز ناهنجاری های رفتاری در بزرگسالانی که در دوره کودکی مورد بدرفتاری و سوء استفاده قرار گرفته اند بيشتر است.

افراط در تنبيه کودک نيز عامل ديگری است که به اين ناهنجاری ها دامن می زند.

محققان آمريکايی از دانشکده پزشکی و جراحی دانشگاه کلمبيا و موسسه روانشناسی ايالت نيويورک برای انجام اين مطالعه زندگی 540 کودک را پس از 1975 برای 20 سال دنبال کردند.

در سال های 1983، 1985 تا 1986 و همچنين در سال های 1991 تا 1993 با اين کودکان و مادران آنها مصاحبه شد.

سپس با ارسال پرسشنامه ای در سال 1999 از آنها درخواست شد تحولات اخير زندگی خود را، از جمله سوابق کاری، سوابق پرخاشگری و سوابق هرگونه رابطه، از جمله روابط همراه با خشونت را شرح دهند.

عادات ماندگار

محققان می گويند که در نتيجه اين پژوهش دريافتند اگر کسی در کودکی مورد ضرب و شتم والدين قرار گيرد، احتمال آنکه در بزرگسالی خشونت را راه حل مشکلات بداند در او افزايش می يابد.

اما معلوم شد که مشاهده رفتار خشن ميان پدر و مادر مهم ترين عامل گرايش افراد در بزرگسالی به اعمال خشونت عليه همسر است.

هم در زنان و هم در مردانی که در کودکی شاهد خشونت خانوادگی بوده اند احتمالا در بزرگسالی عليه همسر خود دست به خشونت می زنند.

ميريام ارنسافت، روانشناسی که سرپرستی اين تحقيقات را به عهده دارد گفت زمانی که يک الگوی رفتاری خشن شکل گرفت، شکستن آن بسيار دشوار می شود، به همين دليل خانواده ها برای جلوگيری يا شکستن چنين عاداتی در کودک به کمک در مراحل اوليه نياز دارند.

پرخاشگری زنان

تری موفيت، از موسسه روانشناسی لندن، مطالعاتی را در بريتانيا و زلاندنو در اين زمينه انجام داده و به نتايج مشاهبی دست يافته است.

وی گفت: "اين مطالعه همچنين نشان می دهد که دختران پرخاشگر جوان در آينده رابطه خانوادگی خشنی با همسر و خانواده خود برقرار می کنند."

"بسياری از طرفداران حقوق زنان مضروب و قربانی، در مقابل اين اطلاعات مقاوت خواهند کرد، زيرا آنها ترجيح می دهند زنان را فقط در قالب قربانی خشونت ببينند. اما شواهد روشن می کند که برای متوقف کردن خشونت خانوادگی، بايد با دختران پرخاشگر کار کنيم."

وی افزود: "اگر نتيجه اين مطالعات يک توصيه روشن برای والدين داشته باشد اين است که هرگز يکديگر را در مقابل فرزندان کتک نزنيد."

اين تحقيقات در نشريه "مشاوره و روانشناسی درمانی" چاپ شده است

http://www.bbc.co.uk/persian/

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ امرداد ،۱۳۸٢