اصول ايمني اسباب بازيها

يادآوري نکات مهم :

۱ - کودکان نبايد با اسباب بازيهايي بازي کنند که قطعات کوچک آن براحتي جدا مي شود .

۲ - پيش از استفاده از هر اسباب بازي جديد ايمني آنرا بررسي کنيد .

اسباب بازيها به اشکال ، اندازه ها و رنگهاي گوناگوني هستند و در مورد تمام آنها بايد اصول ايمني را در نظر گرفت .

خوشبختانه امروزه بسياري از سازندگان اسباب بازي به نکات ايمني توجه دارند و سن مناسب هر اسباب بازي را روي آن قيد ميکنند . از آنجا که يکي از انواع آسيبهاي شايع ، ورود قطعات کوچک اسباب بازيها به ريه هاست ، توجه به دستور العمل سازنده آن بسيار اهميت دارد . بعضي  از اسباب بازيها براي بچه هاي کوچک مناسب نيست ؛ مثل :

۱ - مهره ، ساچمه ، توب و تيله کوچک و تاس و تصاوير بسيار کوچک

۲ - شيشه يا چيزي که لبه هاي تيز داشته باشد .

۳ - هر اسباب بازي که اجزاي آن به قطعات کوچک تقسيم مي شود .

۴ - اسباب بازيهايي که داراي زانو يا مفصل باشد ، زيرا ممکن است انگشتان کوچک کودک در لابه لاي آن گيرکرده و له شود .

اسباب بازيهايي که به مناسبت جشن تولد يا اعياد  به کودکان هديه داده مي شود ،‌لازم است به دقت بررسي شود . بچه ها رفتار بزرگسالان را تقليد مي کنند و بنابراين نبايد از اسباب بازيهاي خشن همانند تير و کمان و تفنگ استفاده کنند . والديني که اسلحه واقعي در اختيار دارند گاهي به فرزندانشان تفنگ اسباب بازي هديه مي دهند . شايد کودکان فرق بين تفنگ واقعي و اسباب بازي را به خوبي درک نکنند و چنانچه به طور اتفاقي کودک به اسلحه واقعي دست يابد ،‌ ممکن است به خود و ديگران آسيبهاي مرگبار وارد نمايد .

محل نگهداري اسباب بازيها نيز به اندازه خود اسباب بازيها اهميت دارد . در قفسه اسباب بازي کودک بايد هميشه باز باشد تا کودک هنگام باز کردن در قفسه در داخل آن گير نکند . اين حالت زماني روي مي دهد که اسباب بازيها در قفسه با گنجه هاي بزرگ نگهداري مي شود ، در اين صورت ممکن است کودک به داخل قفسه بيفتد و در به رويش بسته شود .

قفسه بايد حاوي سوراخهاي تهويه باشد و يا در آن بطور کامل بسته نشود . سوراخها نبايد رو به ديوار باشد و روي آنها بايد کاملاً باز بوده و با چسب و يا هر چيز ديگري مسدود نشده باشد . بهترين کار آن است که قفسه اسباب بازي اصلاً در نداشته باشد . چنانچه اسباب بازيها را در قفسه مي گذاريد نبايد قفسه از سطح زمين چندان بلند باشدکه کودک براي رسيدن به آنها نياز به بالا رفتن از محل يا ديگر وسايل داشته باشد .

قطر جغجغه بايد بيشتر از ۴ سانتي متر باشد ، کودک جسمي به اين اندازه را نمي تواند ببلعد ، به هيچ وجه به کودک اجازه ندهيد اسباب بازيهاي مانند سوت را به گردن بياويزد .

نكته مهم :بچه هاي کوچک نبايد با بادکنک بازي کنند چون دوست دارند بادکنک را گاز بگيرند و لاستيک بادکنک پس از ترکيدن ممکن است به داخل ريه هاي آنها فرو رود

 

  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ شهریور ،۱۳۸٢