اقسردگی (قسمت دوم)

به کاري مشغول شويد که از آن کار لذت ميبريد

دکتر سگال ميگويد: يکي از پادزهرهاي ضعيف روحيه يا به عبارتي افسردگي آن است که کاري يا کارهايي را انجام دهيد که قبلا انجام ميداديد و از آن لذت ميبرديد، ولي مدتي است که آن کار يا کارها را ترک نموده ايد. ورزش بولينگ، کمپينگ، ماهي گيري، و ساير امور تفريحي قابل انتظار ميتوانند براي فعاليت بيشتر ذهن و حافظه جرقه اي باشند که روحيه را تقويت کنند. دکتر سگال متذکر ميشود: اين عمل باعث خروج فکر شما از وضعيت نامناسب موجود ميباشد. دکتر سگال اشاره ميکند: اجازه دهيد بگوييم که شما به علت بالا رفتن سن و اينکه تصور ميکنيد آنطور که بايد مانند گذشته نميتوانيد به ورزش بولينگ بپردازيد، ماهها يا سالها است که بولينگ را ترک نموده ايد. اما فراموش نکنيد که ممکن است با اين ورزش نيز اتفاقات مثبتي همراه باشد. چنانچه به بولينگ برويد، ممکن است به دوستي که مدتها است او را نديده ايد برخورد کنيد و دوستي خويش را تجديد سازيد. و يا اينکه بولينگ را بهتر از آنچه که فکر ميکرديد انجام دهيد، و اين احساس در شما به وجود آيد که روحيه بهتري پيدا کرده ايد. اما اگر فقط در خانه بنشيند، هيچيک از اين چيزهاي مثبت اتفاق نميافتد.

از خانه خارج شويد
ورزشهاي معمول و متداول مانند راه رفتن، شنا، و رقص مواد شيميايي ويژه بالا بردن روحيه را در مغز افزايش ميدهد. دکتر کيسي ميگويد: يکي از مواد شيميايي Serotonin است که وحشت را از انسان دور ميسازد. سعي کنيد لااقل در روز 20 دقيقه ورزش کنيد و يا در هفته سه نوبت ورزش کنيد. دکتر کيسي ورزش را توضيح ميدهد به اين صورت که ابتدا موسيقي دلخواه خود را در استريو به صدا درآوريد، سپس روي صندلي نشسته بازوهاي خود را به طوري به گردش درآوريد که گويا يک ارکستر را رهبري مينماييد. اين ورزش در بالا بردن روحيه تاثير به سزايي دارد.

روحيه را با خوردن کيک و شيريني تحت کنترل درآوريد
دکتر وارتمن محقق مؤسسه تکنولوژيکي ماساچوست و نويسنده کتاب "حل مشکل Serotonin"ميگويد: پنکک،Oatmeal ، پستا، سيب زميني، و ساير غذاهايي که داراي کربوهيدراتهاي گوناگوني هستند، به کسي که بالاي 60 سال سن دارد کمک کرده و افسردگي او را تحت کنترل درميآورند. به طور کلي همه کربوهيدراتها، Serotonin مغز را بالا ميبرند. دکتر وارتمن متذکر ميشود لااقل در روز يک دفعه سوپ سيب زميني که داراي کربوهيدرات هاي زيادي بوده و پروتئين چنداني ندارند مصرف کنيد.

درصدد مصرف غذاهايي دريايي باشيد
دکتر جوزف هيبلن رئيس کلينيک بيماران سرپايي موسسه ملي الکليسم در مريلند ميگويد: خوردن ماهي تن، سالمون، و ساير ماهي هايي که مملو از Omega3 هستند ـ ماهي هايي که چربي اشباع شده ندارند ـ به بالا بردن روحيه شما کمک ميکند. گرچه اين تحقيق هنوز مرحله ابتدايي را طي ميکند، ولي دکتر هيبلن ترديد دارد که کمبود Omega3 در سيستم عصبي استعداد ابتلاي به افسردگي را زياد ميکند. وي اضافه مينمايد استفاده معمولي يک يا دو نوبت در هفته از ماهي ممکن است جلوي ابتلا به افسردگي را بگيرد. خرچنگ، لابستر، ميگو، و ساير ماهي هاي صدف دار نيز مقداري Omega3 دارند.

از دم کرده گياهها بهره جوييد
قرنها است که گياه شناسان گياه St.John`s Wort را به مصرف مداواي مارگزيدگان ميرسانند، آنها معتقدند اين گياه به اعصاب آرامش ميبخشد و روحيه را تقويت ميکند. از قرن 19 به بعد پزشکان درخصوص اين گياه مطالب گوناگوني نوشته و حتي اين گياه را براي بيماران خويش تجويز ميکرده اند.
اما در اواخر دهه 1990 مطالعات کلينيکي سريع و ناگهاني بر روي اين گياه انجام گرفت و اثرات اين گياه سبز رنگ را با گلهاي زرد ستاره اي شکل مورد آزمايش قرار داد. به گفته دکتر جيمز دوک مشاور امور گياهي و نويسنده کتاب "داروخانه سبز" و متخصص طب گياهي، اين مطالعات نظر گياه شناسان را درباره آن تأييد نموده اند. دکتر دوک ميگويد: در واقع بعضي از تحقيقات نشان ميدهند که گياهان با اثرات بعضي از داروهاي ضدافسردگي مانند (Elavil) Floxetine و (Tofranil)imipramine رقابت ميکنند. دکتر دوک يادآور شده است که در آلمان کميسيون E (متشکل از کارشناسان علوم که اثرات و ايمني داروهاي گياهي را مورد تجديدنظر قرار ميدهند) اثرات و ايمني گياه St.John`s Wort را در مداواي افسردگي ستايش نموده اند.
محققين در حال تحقيق هستند تا کشف کنند چگونه St.John`s Wort بر افسردگي غالب آمده است. دکتر دوک ميگويد: اما دانشمندان مزبور دريافتند که لااقل يکي از ترکيبات فعال اين گياه به نام Hypericine اثر عمده اي در کاهش علائم افسردگي و هيجان دارد. او ميگويد: ترکيبات ديگر اين گياه، زماني که با هم مخلوط شده و به مصرف برسند قدرت زيادتري در تخفيف آلام و افسردگي دارند. دکتر دوک توصيه ميکند: براي استفاده از اين گياه از تنطورهاي آن Tinctures استفاده کنيد و يا آن گياه را با گلهاي گياه وحشي Erening Primorse مخلوط کرده و مورد استفاده قرار دهيد. او اضافه ميکند: ميتوانيد از گياه مزبور به طريقه استفاده از چاي بهره ببريد. و يادآور ميگردد: يک يا دو قاشق چايخوري از گياه خشک شده St. John`s - Worth را در يک ليوان آب جوش ريخته، بهم زده و پس از ده دقيقه ميل نماييد. براي اينکه بهترين نتيجه عايد شود، شايسته است طبق نظر متخصصين گياهي يک يا دو ليوان اين گياه (به صورت دم کرده) را در روز به مدت 4 تا 6 هفته ميل نماييد. دم کرده گياه مزبور بسيار سودمند بوده و به مقدار زيادي مصرف کننده را راضي ميکند.
قابل ذکر است که مصرف گياه مزبور در مقياس بالا ميتواند پوست را آماده آفتاب زدگي کند، لذا دکتر دوک متذکر ميشود: در اين صورت از توقف زياد در آفتاب اجتناب کنيد.
همچنين گياه مزبور را بدون نظر پزشک با داروهاي ضدافسردگي با هم به مصرف نرسانيد. زيرا ممکن است تاثير دارويي را که پزشک تجويز نموده دگرگون سازد.
ادامه دارد...   
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ دی ،۱۳۸۱