يک خبر:هشدار درباره 'افزايش سريع ديابت در ايران'

دیابت در کشورهای در حال توسعه، از جمله کشورهای شرق مديترانه مانند ايران، به سرعت رو به افزايش گذاشته است.
معاون سلامت وزرات بهداشت، می گويد عادت های غذايی يکی از مهمترين عوامل ابتلا به ديابت است. به گفته وی در ايران مصرف چربی و قند 40 درصد بيشتر از ميزان متوسط جهانی است، لبنيات، شير و گوشت 30 درصد کمتر و سبزيجات و ميوه جات 40 درصد کمتر از ميزان متوسط جهانی مصرف می شود.
ایشان می گويد که طی 20 سال آينده ديابت در کشورهای در حال توسعه تا 170 درصد رشد خواهد کرد در حالی که در کشورهای غربی اين افزايش 42 درصد است که، به گفته وی، اين امر نشان می دهد ديابت در کشورهای غربی به خوبی کنترل شده است
بعضی از کارشناسان می گويند علت افزايش بيشتر بيماری ديابت در ايران در مقايسه با کشورهای غربی، آگاهی هايی است که مراکز پزشکی و درمانی در کشورهای اروپايی يا آمريکايی، در مورد رژيم غذايی مناسب به همه مردم می دهند و آنان را ترغيب به خودداری از مصرف قند و چربی می کنند، علاوه بر آن بيشتر محصولات غذايی در کشورهای غربی با قند و چربی پايين نيز عرضه می شود.

چند ماه پيش رييس انجمن ديابت ايران هم گفته بود که هم اکنون نزديک به 4 ميليون نفر مبتلا به ديابت در ايران وجود دارد که 50 تا 60 درصد آنها اطلاعی از بيماری خود ندارند.
"اسدالله رجب" افزوده بود که بر اساس آمارهای بين المللی هر 15 سال يک بار تعداد ديابتی های ايران 3 برابر می شود.

از عوامل ارثی و محيطی ابتلا به ديابت، تغذيه نامناسب، کم بودن فعاليت جسمی، فشار خون، مصرف سيگار و استرس مداوم است.
کنون معاون سلامت وزير بهداشت خبر داده است که 40 درصد مردم ايران چاق هستند و کنترل چاقی يکی از راه های پيشگيری از ديابت است.

ديابت يک اختلاف هورمونی است که می تواند برای کليه، پاها، چشم ها، قلب، اعصاب و گردش خود مشکل ساز شود. اگر ديابت به درستی درمان نشود، اين مشکلات به نارسايی کليه، کوری، قطع عضو يا سکته منجر شود. يکی از دلايلی که برای افزايش ديابت در سطح دنيا ذکر می شود بلند شدن متوسط عمر است که باعث می شود مردم چاق تر شوند و فعاليت جسمانی کافی نداشته باشند.
بيماری ديابت شامل دو نوع (تيپ) يک و دو است. در نوع اول، قند خون به وسيله تزريق انسولين کنترل می شود و در نوعی دوم، داروهای خوراکی تجويز می شود.

گفته می شود که هم اکنون بيش از 150 ميليون نفر در دنيا مبتلا به ديابت هستند و پيش بينی می شودکه اين رقم تا سال 2025 به بيش زا 300 ميليون نفر برسد.
  
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ بهمن ،۱۳۸۱