(باز هم ) يبوست يبوست يبوست

عوامل زيادي باعث پيدايش يبوست در شخص ميشود، چه کودکان خردسال و چه بزرگسالان ميتوانند از اين بيماري زجر بکشند. اضطراب و تغذيه نادرست از بزرگترين دلايل ايجاد يبوست هستند. قهوه، شکر سفيد، غذاهاي يخ زده و غذاهاي پر نشاسته از جمله مهمترين خوراکهايي هستند که مسبب ناراحتي هاي گوارشي ميشوند. از زماني که غذا وارد دهان ميشود تا زماني که از روده بزرگ خارج شود بايد کمتر از 24 ساعت به طول انجامد، اگر براي شما اين چنين نيست بدانيد که سلامت شما در خطر است.
خوردن داروهاي شيميايي، مصرف مواد مخدر و ورزش نکردن از ديگر عوامل ايجاد يبوست هستند. يک فرد سالم ميبايستي در روز ميانگين بين 2 تا 3 بار مدفوع را از بدن خارج کند.
امروزه به دلايل مشغله هاي مختلف و کمبود وقت، شايد فقط يک بار بتوانيد تخليه مدفوع داشته باشيد اما اگر تمايل يک بار در روز هم نداريد، مدفوع در روده بزرگ گنديده و توليد سم ميکند. سپس از طريق خون وارد کبد ميگردد. کبد بزرگترين فيلتر و يا صافي در بدن شماست. هر خوراکي و نوشيدني از اين عضو مهم بدن ميگذرد و کبد مسئول انجام بيش از پانصد کار باارزش در بدن ميباشد بنابر اين سموم ترشح شده از مدفوع، سلولهاي کبد را اذيت کرده و باعث پيدايش بيماريهاي فراواني از جمله ناراحتيهاي پوستي، پيري زودرس، افسردگي، تشنج اعصاب، بد بو شدن بدن و دهان، خستگي و تنگي نفس و غيره ميشود.
رنگ مدفوع بايد مانند رنگ گردو قهوه اي باشد، البته اگر سبزيجات در تغذيه شما زياد باشد، امکان دارد رنگ تيره تري را به خود بگيرد که کاملا معمولي است. درازاي مدفوع ميبايستي تقريبا به اندازه يک موز باشد. اگر مدفوع شما گرد و کوفته اي است و يا نازک مانند مداد است، بنابراين غيرعادي است سعي کنيد مقدار 6 تا 8 ليوان آب تصفيه شده در روز بنوشيد.
گاز معده به وسيله عمليات دستگاه گوارشي ايجاد ميشود، که طبيعي ميباشد، اما اگر مرتب در روز چندبار گاز معده و يا ورم معده داريد حتما به دکتر خود اطلاع دهيد و سعي کنيد روغنهاي مفيد مانند ماهي سلمون، روغن تخم "شاهدانه" و همچنين روغن "تخم کتان" همراه با غذا بخوريد. يک قاشق 2 تا 3 مرتبه در روز بر روي برنج و يا غذا ريخته و مصرف نماييد، هيچ وقت با اين روغنها پخت نکنيد.
اگر مدفوع شما معلق در آب ميماند اين نشانه عدم هضم چربيها است. در اين زمينه پيشنهاد من به شما اين است که همراه غذاهاي پرچربي سرکه سيب بخوريد، و همچنين سالي يک بار کيسه صفراي خود را پاکسازي نماييد.
در اينجا خلاصه ميکنم که براي داشتن تحريک مدفوع يک بار در روز به سه چيز مهم احتياج هست:
1ـ نگذاريد بدن خشک شود، 6 تا 8 ليوان آب را در روز فراموش نکنيد. صبحها وقتي از خواب بيدار ميشويد بلافاصله يک ليوان آب ولرم بنوشيد.
2ـ غذاهاي پر فايبر مانند عدس را بيشتر مصرف کنيد، فايبرها روده بزرگ را جارو ميکنند.
خوردن روغنهاي مفيد (EFA) که باعث پايين آمدن چربي خون ميشوند و حتي به شما کمک ميکنند که لاغر شويد.
به آن دسته از عزيزاني که براي مدت طولاني از يبوست رنج ميبرند پيشنهاد ميکنم که نسخه زير را تهيه کرده و سريعا به رژيم غذايي خود اضافه کنند. به خاطر داشته باشيد که مصرف زيادي Laxatives لکستيوها زيان فراوان دارد.
Dr.Reckeweg's BC #4 * املاح واجب براي بافتهاي روده
Hemp Oil or flax oil * روغن شاهدانه و يا تخم کتان
Alo-vera gel * الو ـ ورا و يا همان مارچوبه زرد، پر از فايبر و خاصيتهاي فراوان ميباشد.
Probiotic * باکتريهاي مفيد که براي سلامتي روده کوچک و بزرگ اهميت فراوان دارد.
در ضمن خصوصيات فيزيکي انسانها منحصر به فرد است و نميتوان يک دارو را براي همه تجويز کرد. بنابر اين تحقيق کنيد که ريشه يبوست شما به چه دليل است.   
نویسنده : مريم ميلانی ; ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ بهمن ،۱۳۸۱