تورم مفاصل و درد

تورم مفاصل و درد

آيا امروز شست پايت بيش از هر روز درد ميکند؟ اگر پاسخ مثبت است، ممکن است علامتش آن باشد که اسيد اوريک (ماده آزار دهنده) حرکتش را به مقدار زيادي به طرف خون آغاز کرده باشد. اسيد اوريک اساسا اضافه توليدي است بي حاصل و واپس مانده و هيچگونه نقش مثبتي در بدن نداشته به جز اين که فرد را دچار و گرفتار ميکند. پس از آن که بدن تمام مواد انرژي زاي لازم را از گوشت و ساير غذاها گرفت و آنها را جذب نمود، اسيد اوريک بر جاي ميگذارد که اين اسيد اوريک اضافه به سرعت داخل کليه ها شده و کليه ها در زمان تخليه آن را دفع ميکنند و به خارج ميفرستند.
اما، افرادي که دچار درد مفاصل و تورم مفصلي هستند با حرکت اسيد اوريک در بدن دچار مشکل ميشوند. چنانچه کليه نتواند اسيدهاي داخل سيستم را اداره کند و يا به طور کلي نتواند خوب کار کند و مقدار اسيد را به طور طبيعي به خارج بفرستد، در هر دو حالت اسيد اوريک در بدن ساخته ميشود. دکتر جيم اٌدل استاد و رئيس بخش روماتيسم شناسي ميگويد: اين اسيد اوريک به مرور کريستاله شده و در مفاصل پايين بدن، استراحتگاه خوبي براي خود ميجويد. کريستالهاي مزبور آزاردهنده بوده و مفاصل که آزار بسيار ديده اند متورم شده و طغيان نشان ميدهند
.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دکتر اٌدل ميگويد: درد مفاصل مردان در اواسط دهه چهل بروز ميکند. اما به جهت تغييرات دوران يائسگي در زنان اين درد در آنان ديرتر آغاز ميشود و معمولا در اواسط دهه شصت ظاهر ميگردد.
بايد دانست که بعضي از افراد به درد مفاصل مبتلا ميشوند و بعضي نميشوند. به هر حال دچار شدن به درد مفاصل اتفاقي نيست، سابقه و تاريخچه خانوادگي در ايجاد آن نقش ايفا ميکند. اگر پدر بزرگتان به آن مبتلا بوده و همينطور مادرتان هم درد مفاصل داشته، شما در خطر بيشتري از اين حيث قرار داريد تا کساني که چنين سابقه اي در خانواده و فاميلشان نبوده است.
البته بايد عامل رژيم غذايي را هم در نظر داشت. بعضي از غذاها مانند گوشت، ماهي آنکوي، ماهيچه، و بخصوص الکل از ساير خوراکي ها اسيد اوريک بيشتري ايجاد ميکنند. چنانچه بدن قادر نباشد اسيد اوريک اضافي را از بدن خارج سازد، هر زماني که از اين نوع غذاها ميل کنيد آمادگي بيشتري براي ابتلاي به درد مفاصل و تورم مفاصل پيدا ميکنيد.
اولين حمله درد و تورم مفاصل به صورت دردي که ضربان داشته باشد به طور ناگهاني در موقع بلند شدن از رختخواب و يا در نيمه هاي شب بروز ميکند. چنانچه پس از اولين حمله، پس حمله هايي نداشته باشيد فرد خوشبختي محسوب ميشويد. و اگر در فاصله شش ماه تا دو سال حمله بعدي آغاز شود باز هم خوش اقبال هستيد. نکته قابل يادآوري آن است که اگر درصدد معالجه برنيآييد زمان حمله يا حملات طولاني تر شده و به علاوه حمله به کرات به سراغتان خواهد آمد.
نيمي از کساني که درد مفاصل دارند درد را در شست پا حس ميکنند، هر چند که قوزک ها و زانوهاي آنها درد داشته باشد. دکتر اٌودل ميگويد: عليرغم اين که درد به تمام مفاصل تحميل ميشود ولي کشنده نيست. ولي واقعيت اين است که درد و تورم مفصلي با مشکلات جدي ديگري مانند فشار خون، بيماري قند، سنگ کليه و کلسترول بالا ارتباط برقرار ميکنند. بنابراين هر زماني که به پزشک مراجعه نموديد تا داروي مسکن تجويز کند بايستي از ساير مشکلات شما با اطلاع گردد.
اما وقتي که پزشک بيماري را تشخيص داد و دارو تجويز نمود، اين تشخيص و تجويز مخصوص شما است و ربطي به ساير بيماران مفصلي ندارد. در زير به مواردي اشاره ميشود که ممکن است راه مداوا را براي شما هموار سازد.

اولين اقدام
ناحيه دردناک را سرد نگهداريد

دکتر نانسي بکر متخصص روماتيسم ميگويد: زماني که درد مفاصل حمله ميکند، براي تسکين درد ناحيه دردناک را با يخ بپوشانيد. خرده يخ ها را در کيسه پلاستيک شل و قابل انعطافي جاي دهيد و سپس حوله اي به دور آن بپيچيد، و در حالي که حوله بين شست دردناک و کيسه يخ قرار گرفته باشد، آن را به دور شست ببنديد. روزانه سه مرتبه يخ گذاري را انجام دهيد و در هر نوبت کيسه را به مدت ۳۰ دقيقه روي شست يا مفصل دردناک نگه داريد.

راه هاي عاقلانه ديگر
از مسکن هاي ضد تورم و ضد التهاب بهره گيريد

دکتر اٌودل ميگويد: درد حاصل تورم است. بنابر اين داروهاي ضد تورم کانتر داروخانه ها از قبيل پروفن ممکن است کارساز باشند. فقط مطمئن شويد که پزشک معالج تان از مصرف اين داروها اطلاع پيدا کند. داروهاي ضد تورم قادرند بعضي از علائم دردهاي مفصلي را مخفي ساخته و تشخيص صحيح را پيچيده نمايند.
از نوشيدن الکل دوري جوييد
الکل توليد اسيد اوريک بدن را به حد زيادي افزايش ميدهد. اگر از مصرف آن صرف نظر کنيد، در کنترل کردن و اداره نمودن اسيد اوريک به پزشک و خودتان کمک کرده ايد.

از خوردن خوراکي هايي که اوره خالص دارند بپرهيزيد
غذاهايي که داراي
purine زيادي هستند (purine = اوره خالص) ميتوانند سطح اسيد اوريک بدن را بالا ببرند. خوشبختانه غذاهايي که غالبا شما آنها را نميپذيريد، نيز براي سلامتي قلب مضرند. لذا براي ممنوع کردن خوردن آنها دو دليل وجود دارد.
دکتر اٌودل توصيه ميکند: «سعي کنيد از غذاهاي زير استفاده ننماييد: گوشت اعضاي داخل بدن حيوانات مانند دل، جگر، کليه و امثال آن، ماهي آن کوي، سوپ گوشت، گِرِي وي (سس گوشت)، ماهي
Herring، ماهيچه، گوشت خوک تست شده، مرغ و تخم مرغ، گوشت گاو سرخ شده و ساردين.»

وزن خود را در حد حفظ سلامتي نگه داريد
دکتر ريچارد اس. پنسر رئيس بخش علوم مرکز پزشکي ميگويد: اگر اضافه وزن داريد و در عين حال اسيد اوريک خونتان هم بالا است، ممکن است با حملات مفصلي که شدت درد آن زياد باشد روبه رو گرديد. اضافه وزن قادر است خطر حمله قلبي را زياد کند. بنابر اين بايستي وزن اضافه را به آرامي و به تدريج اما با اطمينان و اِعمال تصميم کم کنيد. اين کار زمينه را براي کاهش حملات درد مفاصل مهيا ميسازد.

شست پا را مرطوب نگه داريد
دکتر پنوش ميگويد: از دست دادن رطوبت حمله درد مفاصل ايجاد ميکند. زماني که مايعات زيادي بنوشيد، بخصوص آب، به تخليه ادرار کمک کرده، اسيد اوريک به کليه ها رفته و سپس از سيستم بدن خارج ميشود. سعي کنيد روزانه ۸ ليوان آب بياشاميد. نوشيدن بيش از ۸ ليوان آن هم منع نشده است. راه ساده آن اين است که يک شيشه آب پيوسته با خود داشته و گاه و بيگاه جرعه اي بنوشيد.

چه زماني بايستي به پزشک مراجعه نمود؟
دکتر پنوش يادآور ميشود: در صورتي که حملات مفصلي زياد است، به پزشک مراجعه کنيد. او با تجويز داروهاي
Allopurinal(Zyloprin) يا Probenecid (Benemid) حملات را کاهش ميدهد.

 

بر مصرف دارو نظارت کنيد
کساني که دچار درد مفاصل باشند و بيماري خوني هم داشته باشند، با مشکلي روبه رو هستند که بعضي از داروهاي قلبي از قبيل ادرارآورهايي نظير کلوروبتازيد(
Diuril) يا فيوروسميه(Lasix)، اسيد اوريک را بالا ميبرند.
اگر بيماري قلبي داشته و به دکتر قلب مراجعه ميکنيد و در عين حال به پزشک متخصص رماتيسم مفصلي هم مراجعه مينماييد، اطمينان حاصل کنيد که هر دو پزشک را از مصرف داروهاي خود مطلع کرده باشيد.
اثرات جانبي داروهاي ويژه معالجه دردهاي مفصلي عبارتند از:
ـ اسهال
ـ خارش
ـ دل به هم خوردگي
ـ درد معده
ـ استفراغ

منبع:http://www.shahrvand.com

/ 0 نظر / 63 بازدید