تأثير چاي روي کاهش کلسترول

از زمانهاي قديم گفته مي شد که چاي به کاهش کلسترول کمک مي کند و اکنون تحقيقات جديد ثابت مي کند که اين فرضيه درست است . البته شما با نوشيدن يک يا دو فنجان چاي اضافه در روز سودي نخواهيد برد . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مطالعات نشان مي دهد که افراد داراي کلسترول نسبتاً بالا که از مکمل هاي حاوي عصاره چاي سبز وسياه براي دوازده هفته استفاده مي کنند بطور متوسط ۱۶ درصد کاهش کلسترول LDL خواهند داشت . ( کلسترول LDL  نوعي از کلسترول در خون است که باعث ايجاد پلاک هاي داخل شرياني مي شود ) .

اين ميزان کاهش به اندازه تأثير داروهاي استاتين نيست ولي با بسياري از درمانهاي غيراستاتيني قابل مقايسه است .

مطالعات اوليه با عصاره چاي سبز تأثيري در کاهش سطح کلسترول نداشت . ممکن است افزودن عصاره چاي سياه باعث تفاوت در نتيجه آزمايش قبلي شده باشد .

خصوصيات محافظتي

چاي غني از پلي فنل است که به نظر مي رسد داراي خواص ضد سرطان ، ضد باکتري ، ضد ويروس و آنتي اکسيدان باشد . چاي سبز داراي پلي فنل کاتچين است . چاي سياه که در حقيقت چاي سبز تخمير شده است داراي رنگدانه هاي پلي فنل بنام تيافلاوين است که در طي روند تخمير توليد مي شوند .

هر کپسول ۳۷۵ ميلي گرمي از ترکيب عصاره ها که در مطالعه مورد استفاده قرار گرفت داراي مقدار تيافلاوين و کاتچين معادل ۳۵ فنجان چاي سياه يا ۷ فنجان چاي سبز بود .

مطالعه اي بر روي ۲۴۰ مرد و زن چيني با کلسترول نسبتاً بالا که قبلاً تحت رژيم هاي با چربي کم بوند انجام شد ، نيمي از اين افراد عصاره چاي را براي ۱۲ هفته مصرف کردند و به نيمي ديگر دارونما داده شد ، در گروهي که از چاي استفاده مي کردند ۱۶ درصد کاهش کلسترول LDL ديده شد .

اين يافته ها بايد در مطالعات بزرگتر اثبات شود ولي براي قرنها فکر مي شد که چاي خواص طبي دارد و اين مطالعه ارزش درماني واضح چاي را نشان داد .

اثرات ديگر چاي

دلايل باليني رو به افزايشي وجود دارند که نوشيدن مقادير متوسط چاي مي تواند قلب را محافظت کند.

در يک مطالعه نتيجه گيري شده است که نوشيدن ،‌ ۴فنجان چاي سياه در روز مي تواند عملکرد مختل عروق خوني را که منجر به حمله هاي قلبي مي شود بهبودي دهد .

نوشيدن چاي به مصرف عصاره چاي ترجيح دارد ،‌ زيرا هنوز مطالعات در مراحل اوليه مي باشند .

نوشيدن چاي عمل لذت بخشي است و شما مي توانيد در طول روز چند فنجان چاي بنوشيد

 

/ 0 نظر / 6 بازدید