مي گويند:زخم اثني عشر علت برخي از كمردردها است

درد كمر در 20 درصد موارد با زخم اثني عشر همراه بوده و درد در پشت اثني عشر با درد كمر تظاهر ميكند و فرد به طور اشتباه براي درمان به روماتولوژيست مراجعه ميكند.
دكتر ابراهيم درياني فوق تخصص دستگاه گوارش و بيماريهاي كبد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه زخم اثنيعشر شايعتر از زخم معده است، به خبرنگار سرويس بهداشت و درمان ايسنا گفت: زخم اثنيعشر اغلب در سنين پايين بروز ميكند و 98 درصد زخمها در قسمت ابتداي اثنيعشر به نام “بولب” قرار گرفتهاند.
وي عامل اين بيماري را ميكروب “هليكوباكترپيلوري” دانست و ادامه داد: بيماران مبتلا به زخم اثنيعشر
ميتوانند با مصرف آنتيبيوتيك و با از بين بردن اين ميكروب فاقد هرگونه علامتي شوند. درد مهمترين علامت اين بيماري است، كه در حين گرسنگي تشديد و منجر به بيدار شدن فرد ميشود .
وي نفخ شكم، خونريزي به صورت استفراغ خوني و يا سياه شدن مدفوع را از ديگر علائم اين بيماري ذكر و تصريح كرد: مصرف خودسرانهي برخي از داروهاي ضد درد غيراستروئيدي كه بعضا براي كمردرد، آرتروز و حتي پا درد استفاده ميشود، را ميتوان از ديگر علل بروز اين بيماري دانست.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، داروهايي همچون ايندومتاسين، بروفن، مفناميك اسيد و پيروكسيكام را جز اين دسته داروها نام برد و افزود: افراد مسن استعداد بيشتري براي ابتلا به اين بيماري پس از مصرف دارو دارند. داروهاي ضد درد غير استروئيدي باعث زخم معده ميشوند كه بدون درد هستند.
دكتر درياني تاكيد كرد: سيگار عاملي براي ايجاد اين زخمها است و حتي با مصرف سيگار التيام زخم ديرتر صورت ميگيرد؛ سيگار مانع از ترشح بيكربنات از لوزالمعده شده و منجر به افزايش ترشح اسيد معده و سپس رفلاكس (بازگشت اسيد از معده به مري) ميشود.
دكتر درياني اين تصور غلط را كه زخم اثنيعشر يا معده به سرطان تبديل ميشوند را نادرست دانست و يادآور شد: تشخيص سرطان براي زخم معده يا اثنيعشر ناشي از بدخيم بودن آن زخم است.

/ 0 نظر / 84 بازدید