درمان ناخنهاي شکننده

دکتر پال کچيان استاديار کلينيک پوست و رئيس قسمت ناخن در مرکز پزشکي دانشگاه نيويورک ميگويد: ناخن مانند آجري است که ترکيباتي چسبناک موجب حفظ شکل آن ميشود. به موازات بالا رفتن سن "آجرها" که سلولهاي ناخن هستند و "ترکيبات" حافظ ناخن به تدريج ناتوان ميگردند، ناخنها شکننده شده و به همين علت اين مشکل بيشتر در افراد بالاي 65 سال ملاحظه ميشود. ناخنهاي افراد مسن تا حدودي شکننده است و ميزان شکنندگي در بين اين افراد متفاوت است. دکتر کچيان ميگويد: فقدان رطوبت علت بروز اين مشکل نيست، اما ميتواند ناخني را که شکننده است شکننده تر کند. در زير راه مقابله با شکستن ناخن توضيح داده ميشود.

اولين اقدام براي مقابله با شکنندگي ناخن
از کرمهاي نرم کننده ويژه دست استفاده کنيد
دکتر کچيان ميگويد: از ماليدن کرم مرطوب کننده مخصوص دست غفلت نورزيد و مرتب از آن استفاده کنيد. کرم، رطوبت را به ناخن رسانيده و آن را از خشک شدن حفظ مينمايد. اين عمل براي کسي که دائما در روز بايد دست خود را تر و خشک کند عملي عاقلانه است. زماني که ناخن آب را جذب کند بزرگ ميشود زماني که خشک شود مانند آکوردئون جمع ميگردد. بنابراين پزشک مذکور توصيه ميکند که دست را بلافاصله پس از شستن کرم بماليد.
دکتر رالف دانيل استاد کلينيکي مرکز پزشکي پوست شناسي دانشگاه مي سي سي پي واقع در جکسون ميگويد که ميتوان از هر يک از کرمهاي ويژه دست در کانتر داروخانه ها بهره گرفت.
از هر نوع کرمي که انتخاب ميکنيد، چند لوله کوچک آن را خريده و آنها را در تمام جاها قرار دهيد، در جيب خود، در کشو ميز کار خود، در کنار ظرفشويي آشپزخانه.
دکتر دي آنا گلستر استاديار پوست شناسي دانشکده طب دانشگاه سنت لويس ميگويد: به اين ترتيب شما پيوسته کرم مزبور را در اختيار خواهيد داشت.

راههاي ديگر مقابله با شکنندگي ناخن
استفاده از بيوتين ويتامين ب
دکتر دانيل ميگويد: سالها قبل محققين دريافتند که بيوتين ويتامين ب بر استحکام و قدرت سم اسب ميافزايد. پزشکان به اين نتيجه رسيدند که مصرف بيوتين در اسبها نتيجه مثبت داشته و معتقد شدند که اين ماده همان اثر را روي ناخن انسان دارد. دکتر دانيال ميگويد: بيوتين ممکن است بر ضخامت ناخن بيفزايد و ميتواند از شکستن و ترک برداشتن ناخن جلوگيري کند. براي اينکه بيوتين را به غذاي خود اضافه کنيد، از شير، بلال، جو سياه، گل کلم، و دانه ها از قبيل بادام زميني و سويا استفاده نماييد. دکتر دانيل ادامه ميدهد: اما براي اينکه به ميزان نياز از بيوتين استفاده کنيد بايستي از مکمل ها استفاده کرده تا از شکنندگي ناخن ها جلوگيري شود. روزانه در مدت 4 تا 6 ماه 300 ميليگرم بيوتين در چهار نوبت مصرف کنيد. اين مقدار، بيوتين مورد احتياج را تأمين کرده و در مدت 6 ماه بر ضخامت ناخن ها اضافه ميشود.

ناخن ها را زيبا و کوتاه نگهداريد
دکتر کچيان پند ميدهد: اگر از شکنندگي ناخن ها ناراحت هستيد، آنها را کوتاه نگهداريد. ناخن کوتاه صدمه کمتري ميبيند يا کمتر با چيزي برخورد ميکند و شکسته ميشود. براي اينکه ناخن را قوي نگهداريد بايستي آنها را کوتاه کنيد. از ناخن گير يا قيچي مخصوص ناخن گرفتن استفاده نماييد. او توصيه ميکند ناخنها را پس از شستن دست، بگيريد، يعني زماني که آنها نرم بوده و کمتر شکنندگي دارند. قسمت زير ناخن را از يک سو سوهان بکشيد (يعني سوهان را از دو جهت نکشيد). هرگز از ناخن به عنوان آچار، يا يک تکه فلزي نازک استفاده ننماييد.

از دستکش استفاده کنيد
دکتر دانيل تذکر ميدهد: اگر ظرفشويي شويي يکي از وظايف روزانه شما است، چند جفت دستکش پلاستيکي که داراي آستر پنبه اي است خريداري کنيد. لايه خارجي دستکش مانع نفوذ آب به ناخنها شده و آستر پنبه اي آن عرق را جذب کرده تا ناخنهاي داخل دستکش خيس نشوند.

مواظب شستن دستها باشيد
دکتر دانيل ميگويد: البته رعايت بهداشت امري است مهم، اما اگر استعداد شکستن ناخن داريد، بيش از آنچه لازم است دستهاي خود را نشوييد. اگرچه ممکن است فکر کنيد که شستن دستها آنها را مرطوب نگه ميدارد، اما که شستن و خشک کردن تکراري دستها در واقع رطوبت دور و اطراف ناخنها را گرفته و ناخن ها را خشک و شکننده تر ميکند.
دکتر دانيل ميگويد: به جاي Acetone از Acetate براي پاک کردن لاک ناخن استفاده کنيد. ترکيبات ماده تميزکننده لاک ناخن را ملاحظه نماييد. آن ترکيبات بايد داراي Acetate باشند، نه استون. ماده تميزکننده ناخن که داراي Acetone باشد قوي تر است، اما بيش از اندازه رطوبت را از ناخنها گرفته و شايد موجب شود که ناخنها شکننده تر گردند. توصيه من آن است که از تميز کننده اي استفاده کنيد که داراي Acetate باشد، زيرا احتمال خشک کردن ناخنها با اين ماده کمتر است.
چه زماني بايد به دکتر مراجعه کرد
ناخنهاي شکننده مشکل آفرينند. دکتر کچيان استاد پوست شناسي دانشگاه نيويورک ميگويد: اگر بعد از دو هفته از مصرف مرطوب کننده ها پيشرفتي در بهبودي حاصل ننموديد و موضوع شکنندگي ناخن باز شما را ناراحت ميکند، به دکتر مراجعه نموده تا در مورد عفونت يا کمبود ويتامين ها نظر بدهد.

/ 0 نظر / 51 بازدید