روشهاي تربيتي در کودکان(۲)

* آيا کودک شما از تاريکي مي ترسد ؟

با کودکتان درباره چيزهايي که از آن مي ترسد حرف بزنيد . ترس هاي کودک براي خودش واقعي است . بنابراين او را مسخره نکنيد . در اتاق خواب کودک لامپي روشن بگذاريد ، يا دست کم براي مدتي لامپ را روشن بگذاريد . برخي کودکان با حضور عروسک پارچه اي يا پتويي خاص ، احساس امنيت بيشتري مي کنند . اگر سعي کنيد به کودکتان کمک کنيد که بر ترسش از تاريکي غلبه کند ، ممکن است او را در غلبه بر ديگر ترس هايش نيز ياري کرده باشيد .
اگر براي اولين بار است که براي خواب کودک خود مقررات تعيين مي کنيد ، بايد منتظر بروز درگيري باشيد .

· کودکتان ممکن است مرتب از اتاقش بيرون بيايد . با قاطعيت و مهرباني او را به رختخواب برگردانيد . ممکن است مجبور شويد اين کار را چندين بار تکرار کنيد .

· برخي کودکان در سن خاصي از تاريکي مي ترسند بايد درک کنيد که ترس کودک براي خودش واقعي است . به او کمک کنيد بر آن غلبه کند .

· چراغ خواب يا يکي از لامپ هاي راهروي اتاق کودک را روشن بگذاريد .

· برخي کودکان به زمان بيشتري براي به خواب رفتن نياز دارند . بنابراين مي توانيد به او اجازه دهيد مدتي قبل از خواب را کتاب بخواند يا با عروسک پارچه ايش حرف بزند .

· يکي از نيازهاي کودک شما اين است که به حدي احساس آرامش کند که به خواب برود اين نياز ممکن است براي کودکان مختلف ، متفاوت باشد . به دنبال راه هايي بگرديد تا کودکتان احساس راحتي کند . مي توانيد به کودک ياد بدهيد به آرامي نفس بکشد ، آواز ملايمي بخواند يا عروسک پارچه ايش را بغل کند .

· گاهي اوقات اگر مقدار خواب بعد از ظهر کودک را کم کنيد ، آمادگي او براي خواب شب افزايش مي يابد .

* چرا کودک شما بداخلاقي مي کند ؟

کودک شما به مرور ياد مي گيرد عصباني و خشمگين بودن يعني چه . دست هايش را مشت ميکند ، چشم هايش را به هم فشار مي دهد و جيغ مي کشد . حتي ممکن است لگد بزند ، خودش را روي زمين پرت کند .

سعي کنيد نگذاريد چنين اتفاق بيفتد . وقتي کودک گرسته يا خسته است او را با خود بيرون نبريد . اگر چاره اي غير از اين نداشتيد ، مقداري غذاي سبک و سالم ، کتاب ، اسباب بازيهاي مورد علاقه کودک يا مداد شمعي و کاغذ با خودتان همراه ببريد تا از خسته شدن و ناراحت شدن کودک جلوگيري کنيد .چرا در اين سنين کودک تا اين حد اوقات تلخي مي کند ؟

- کودکان نمي فهمند که چرا نبايد به وسايل اطرافشان دست بزنند ، آنها را به دهان ببرند و به کاوش بپردازند .

- کودکان به طور معمول نمي توانند با کلام خواستان را به شما بگويند . همين ممکن است باعث عصبانيت آنها شود .

- هنگامي که کودکان گرسته و خسته هستند يا احساس ناراحتي و گرما مي کنند يا مي خواهند به آنها توجه شود با احساساتي شديد واکنش نشان مي دهند .

- تا وقتي که اوقات تلخي کودک به خودش يا کس ديگري صدمه نمي زند بگذاريد به آن ادامه بدهد . بگذاريد کودکتان بداند شما فهميده ايد که ناراحت است .

- هنگامي که در خانه هستيد بهترين کار اين است که آرامش خود را حفظ کنيد و به اوقات تلخي هاي کودک اعتنا نکنيد .

- هنگامي که در يک مکان عمومي هستيد آرامش خود را حفظ کنيد و کودکتان را از صحنه دور کنيد . به مکان ساکتي برويد و تا وقتي که کودکتان آرامش خودش را به دست بياورد صبر کنيد .

- بعضي کودکان در آرام شدن مشکل دارند . کودکتان را با مهرباني بغل کنيد ، به آرامي با او حرف بزنيد و به او بگوييد که همه چيز درست مي شود .

مهم نيست که کجا باشيد ، اما اگر نسبت به اوقات تلخي کودک با آرامش واکنش نشان دهيد ، آن وضع زودتر تمام مي شود .

هنگامي که کودک در مکان عمومي به اوقات تلخي راه مي پردازد ، ممکن است وسوسه شويد با برآوردن نياز کودک ، از به راه افتادن سر و صدا جلوگيري کنيد . هنگامي که والدين چنين کاري مي کنند کودکان ياد مي گيرند اگر پا بر زمين بکوبند و جيغ بکشند هر چه مي خواهند برايشان مهيا مي شود . اجازه ندهيد اوقات تلخي هاي کودک به نفع شما تمام شود . زيرا تنها معني آن ، بروز بيشتر چنين صحنه هايي در آينده خواهد بود .

سعي کنيد حواس کودک را پرت کنيد .

بهترين راه کنترل رفتار کودک اين است که توجهش را به جاي ديگري جلب کنيد . اگر کودکتان چيزي مي خواهد که نبايد بخواهد ، اسباب بازي به دستش دهيد تا با آن بازي کند. اگر به سمت پله ها مي رود او را از روي زمين برداريد و به قسمت ديگري از اتاق ببريد .

/ 0 نظر / 22 بازدید