ادرار كردن کودک

مجراي ادراري و معقد به طور طبيعي از هم جدا و دفع ادرار و مدفوع بدون درد و بدون خون است. چنانچه در نوزادان دفع ادرار يا مدفوع همراه با خون باشد غير طبيعي است. چنانچه در نوزادان ادرار آغشته به مدفوع باشد و يا ادرار و مدفوع از محلي غير از محل طبيعي آن در ناحيه تناسلي و اطراف معقد خارج شود بايد حتماً توسط پزشك بررسي شود. گاهي اوقات فيستولهاي ادراري و اختلالات مادر زادي تشكيل معقد ممكن است باعث ايجاد اختلال در نحوه دفع ادرار و مدفوع شود. در نوزادان پسر ممكن است مجراي بطور كامل در نوک آلت باز نشود و زير آلت تناسلي باشد و يا آلت تناسلي نوزاد انحنا داشته باشد و يا كوچكتر از حد طبيعي باشد؛ بنابراين بايد حتماً از نظر محل غير طبيعي مجراي ادراري يا فيستولهاي ادراري بررسي شود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

◄ تنگي مجراي ادرار
- بعضي از كودكان وقتي بدنيا مي‌آيند داراي مجراي ادراري فوق‌العاده تنگ هستند و يا در نوزادان پسر سوراخ سر آلت فوق‌العاده تنگ است و كودك به سختي و با فشار ادرار را تخليه مي‌كند. تأخير تخليه ادرار و تنگي مجراي ادراري و باريك بودن جريان ادرار حتماً بايد از نظر تنگي مجراي ادراري و يا اختلالات مادر زادي و عفوني مجراي ادراري بررسي شوند.
◄ استفاده از مواد شستشو و ضد عفوني كننده براي كودكان
- استفاده از صابون و مواد ضد عفوني كننده و يا بتادين براي شستشو ناحيه تناسلي كودك ممكن است باعث ايجاد حساسيت و سوزش و خارش شود. چنانچه تعويض كهنه كودك به طور مرتب انجام شود و شستشوي با آب گرم بطور مرتب انجام شود هيچ ضرورتي براي استفاده از مواد شوينده يا ضدعفوني كننده نيست.
اين مواد خصوصاً بتادين (يد موجود در آن) به راحتي از پوست جذب مي‌شود و مي‌تواند عوارض جانبي داشته باشند. از طرفي تركيبات موجود در اين مواد مي‌تواند باعث ايجاد حساسيت موضعي شديد شود.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید