بوي بد دهان


وقتي دهانتان را باز ميكنيد، دوستانتان خود را عقب ميكشند؟ بوي بد دهانتان باعث شده همه از شما دوري كنند و اين مسئله آزارتان ميدهد؟ اثر قرص يا آدامسهاي خوشبوكنندهِ دهان موقتي است و مشكل شما را رفع نميكند؟ پس بايد در جستوجوي ريشه مشكلتان باشيد. در اين نوشتار شما را با عواملي كه ممكن است منجر به بوي بد دهان شود آشنا ميكنيم.

عفونت

عفونت يا زخمهاي دهان و لثه ممكن است باعث بوي بد دهان شوند. در اين حالت شستوشوي دهان با دهانشويههاي ضدعفونيكننده طي چند روز مشكل را برطرف ميكند. حتي اگر هيچ زخم يا التهابي در دهان ديده نميشود، منطقي است روزي چند بار از دهانشويه استفاده كرد و تاثير آن را ديد.

باكتري
باكتريهاي موجود در دهان نيز ميتوانند علت بوي بد دهان باشند. محيط مرطوب و گرم بستر مناسبي براي رشد باكتريهاست. بهترين راه براي برطرفكردن بوي بد ناشي از اين باكتريها، مسواكزدن دندانها بادقت و حداقل دو بار در روز است. با استفاده از يك مسواك استاندارد و خميردندان حاوي فلورايد تمام سطوح دندانها، سقف و اطراف دهان و نيز زبان را خوب تميز كنيد. توجه داشته باشيد كه باكتريها در شيارهاي زبان مخفي ميشوند و با شستوشوي مناسب و بهموقع از بين ميروند.

كم توجهي به نظافت

رعايتنكردن نظافت دندان يا دندانهاي مصنوعي و يا پلاكهاي ارتودنسي نيز ميتواند باعث بوي بد دهان شود. اگر دندانها بهخوبي و حداقل دو بار در روز تميز نشوند، باقيمانده مواد غذايي به آنها ميچسبد و با اثري كه باكتريهاي دهان روي آن ميگذارند، دهان بدبو ميشود. استفاده حداقل روزي يكبار از نخ دندان به طور صحيح حائز اهميت است. نخكشيدن دندانها تكههاي ريز غذا را كه لاي دندانها مخفي شده و با مسواك بيرون نميآيند، تميز ميكند. اين اضافات غذا در لابهلاي دندانها مخفي ميشوند و پوسيدگي و بوي بد دهان را به همراه دارند. نكته مهم اين است كه مسواكزدن نامرتب و هرازگاه، با مسواكنكردن تفاوت چنداني ندارد.

نوع تغذيه

بوي دهان گاهي به تغذيه فرد بازميگردد. براي مثال، سير و پياز حاوي مواد فراري هستند كه پس از جذبشدن، از راه جريان خون در ريهها آزاد ميشوند و دهان را بدبو ميسازند. مصرف اين مواد باعث ميشود حتي تا 24ساعت بعد، تنفس فرد بدبو باشد. غذاهاي پرادويه و چرب نيز گاهي بوي بد دهان را به همراه دارند. بهتر است بعد از خوردن اين مواد آدامس بدون شكر و يا نعناع بجويد.

سيگار

اگر سيگاري هستيد، دندانهاي سياه و بوي بد دهانتان خيلي عجيب نيست! استعمال دخانيات سبب بوي بد دهان ميشود و البته اين تنها يك ضرر كوچك مصرف سيگار است.

بيماريهاي تنفسي

عفوت حلق يا سينوسها نيز باعث تنفس بدبوي فرد ميشوند. التهاب و عفونت حلق معمولاً حاد است؛ اما سينوزيت ميتواند به صورت مزمن درآيد؛ و به همراه آن سردردهاي متناوب، ترشحات بيني و گرفتگي وجود داشته باشد. بايد به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه و سينوزيت را درمان كرد. بعضي بيماريهاي تنفسي از جمله برونشيت هم ميتوانند باعث تنفس بدبو شوند و درمان آنها، مشكل را رفع ميكند.

O O O
براي رفع بوي بد دهان بايد علت اصلي را ريشهيابي و برطرف كرد. اگر هيچ كدام از موارد بالا كمكي نكند، توصيه ميشود به يك متخصص گوارش مراجعه كنيد؛ زيرا ابتلا به بيماريهاي انگلي نيز ميتواند علت بوي بد دهان باشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید