استفراغ در كودكان

بسياري از كودكان ممكن است بعد از شير خوردن كمي استفراغ داشته باشند كه ممكن است شير خورده شده يا شيري كه يك مرحله از هضم را گذرانده است باشد و ممكن است از دهان و بيني استفراغ كند. اين كودكان اغلب پرخوري ميكنند و همان مسئله باعث ايجاد استفراغ ميشود. اين كودكان افزايش وزن خوب و يا حتي بيش از سرعت مورد انتظار دارند و اين حالت بيش از سرعت مورد انتظار دارند و اين حالت غير عادي نيست ولي چنانچه استفراغ كودك همراه با بيقراري شديد و عدم افزايش وزن ، اسهال، تب، استفراغ ناگهاني، نفخ شكم، سرفه و يا علائم داشته باشد غير طبيعي است و نياز به بررسي دارد.
بسياري از كودكان در چند ماه اول، برگشت غذا از معده به مري دارند اين باعث استفراغ يا برگشت شير از دهان ميشود در حدي كه مشكل تنفسي و يا کاهش وزن براي كودك نداشته باشد مسئلهاي نيست و نياز به درمان ندارد ولي اگر كودك علائم تنفسي سرفه، كبود شدن در موقع تغذيه و يا تب داشته باشد غير طبيعي است و نياز به بررسي بيشتر دارد. از طرفي قدرت هضم كودكان براي شير در طول ماههاي اول تولد كامل ميشود بطوريكه تمام شيرخورده شده را نميتوانند هضم و جذب كنند و مقداري از شير خورده شده، هضم نشده دفع ميشود. چنانچه دفع غير عادي مدفوع داشته باشد و نسبت به قبل دفعات و نوع دفع مدفوع تغيير كرده باشد و افزايش وزن مناسبي نداشته باشد غير طبيعي است و لازم است بررسي شود. كودكاني كه نارس هستند و وزن موقع تولد كمي دارند قدرت هضم كمتري دارند و بنابراين ميزان غذاي هضم نشده بيشتري دارند.
با گذشت زمان دستگاه گوارش و آنزيمها فعالتر شده و كامل ميشود و فرم مدفوع نيز تغيير ميكند.
كودكان نارس و يا كودكان كه وزن كمي دارند در تمامي ارگانها خصوصاً دستگاه گوارش تاخير دارند و بايد به دفعات مكرر و با مقدار كم تغذيه شوند. چرا كه اين كودكان سريعتر قند خونشان افت ميكند، حجم معده كمتري دارند، قدرت هضم كمتري دارند ، برگشت شير از معده به مري بيشتر دارند و بنابراين تغذيه در اين كودكان حساستر است و بايد با دقت تمام به مقدار كم و دفعات مكرر و با مراقبت كافي انجام شود زيرا عجله در تغذيه و يا طولاني شدن فاصله تغذيه ممكن است منجر به افت قند خون و حتي تشنج در كودك شود.
تهيه شده توسط دکتر بتول رياضي (متخصص بيماريهاي کودکان)

/ 2 نظر / 5 بازدید
مادر یک روشندل

سلام مريم جان خيلی وقته که ننوشتی ؟ پسر گلت چطوره ؟ من مدتی بعد از تعويض قالب لينکها رو مرتب نکرده بودم تا بتونم بهت سر بزنم اين مدت چه مطالب خوبی نوشتی ميذارم اف لاين بخونمشون . از خودت بهم خبر بده راستی برادر حسن متولد شده الان ۲۰ روزه است .

sara

با سلام خسته نباشين وب لاگتون خيلي قشنگه . خوشحال مي شم سايت منو هم ببينين و با نظراتتون به بهتر شدنش كمك كنين. http://mycottage.persianblog.ir